Nedělní sebevražedné útoky na přeplněnou křižovatku a blízkou restauraci v somálském městě Baidoa si vyžádaly nejméně 30 obětí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení policie. Původní bilance hovořila o 17 mrtvých. K atentátům se přihlásila radikální islamistická skupina Šabáb.

"Restaurace a křižovatka byly plné lidí," uvedl policejní velitel Bilow Nurr z města Baidoa, které leží asi 245 kilometrů severozápadně od Mogadiša. Dalších 40 osob utrpělo zranění. Podle lékařů bylo mnoho z těl obětí zmrzačeno k nepoznání.

"Cílili jsme na vládní úředníky a vládní síly," uvedl mluvčí radikálů z Šabábu Sheikh Abdiasis Abu Musab s tím, že nedaleko místa výbuchů se nachází policejní stanice. Na obou místech útoku se nacházeli jak civilisté, tak příslušníci bezpečnostních složek.

Islamistické milice Šabáb usilují o zavedení islámského práva šaría v Somálsku. Už v pátek zabili při útoku na hotel v hlavním městě nejméně 20 lidí.

V roce 2011 se vojákům mise Africké unie (AMISOM) podařilo Šabáb vytlačit z Mogadiša a později z většiny jižního a středního Somálska, které předtím ovládal. Islamisté ale nadále podnikají útoky především v hlavním městě a okolí. Jako údajnou odplatu za účast na mezinárodní misi provedli i několik velkých atentátů na území sousedních států, především v Keni.

Související