Souboj o nominaci do listopadové finálové fáze amerických prezidentských voleb vstupuje v úterý do klíčové etapy, kdy se o šance na volební úspěch utká pět republikánských a dva demokratičtí kandidáti ve 12 amerických státech a na souostroví Americká Samoa.

Favorit republikánské nominace na prezidentský úřad Donald Trump dominuje den před klíčovým hlasováním komentářům amerických médií i průzkumům preferencí. Takzvané superúterý posune o velký krok kupředu rozhodování o vítězi souboje republikánských politiků, v němž je Trump tipován na jasného vítěze.

První březnový den budou voliči obou stran hlasovat o nominaci svých kandidátů v primárních volbách ve státech Alabama, Arkansas, Georgia, Massachusetts, Oklahoma, Tennessee, Texas, Vermont a Virginie. V Coloradu, Minnesotě a Americké Samoi se uskuteční nominační shromáždění (caucus) demokratů, republikáni budou hlasovat na nominačních shromážděních na Aljašce a v Minnesotě. Volební účast se čeká rekordní. Ve 40 zemích světa se navíc uskuteční demokratické primárky pro Američany pobývající v cizině, hlasovat budou moci až do 8. března.

V neděli večer se miliardáři Trumpovi dostalo významné podpory ze strany alabamského senátora Jeffa Sessionse, který se k jeho kampani veřejně přihlásil. Sessions je podle serveru Politico považován za ikonu konzervativního hnutí Tea Party, k němuž se hlásí i Trumpův soupeř Ted Cruz. Senátorovo rozhodnutí podpořit Trumpa je proto považováno za velkou Cruzovu prohru těsně před klíčovým hlasováním.

Minulý týden Trumpovu kandidaturu podpořili republikánští členové Sněmovny reprezentantů Duncan Hunter a Chris Collins a rovněž guvernér státu New Jersey Chris Christie, který minulý týden z kampaně odstoupil.

Podle průzkumů voličských preferencí čeká v úterý Trumpa velká noc. Hlasovat budou republikáni v jedenácti amerických státech a v osmi z nich Donald Trump v průzkumech vede.

Republikánskému favoritovi navíc hraje do karet, že ve čtyřech státech musí kandidát dostat alespoň 20 procent hlasů, aby nějaké delegáty pro závěrečné nominační shromáždění získal. Ve třech z těchto čtyř států jsou všichni Trumpovi soupeři podle průzkumů pod touto hranicí. 

Takzvané superúterý by tedy mohlo potvrdit úspěch volební taktiky Donalda Trumpa a po drtivém vítězství v Jižní Karolíně přinést další hlasy Hillary Clintonové. V republikánském táboře volební statistiku překrývá strach, že Trumpa se nepodaří zastavit na první nominační barikádě, ale že miliardář stranu rozloží a utká se až na poslední barikádě s konkurenčními demokraty.

Poslední průzkumy předpovídají tento výsledek úterního hlasování:

Stát Trump procent Rubio procent Cruz procent
Alabama 36 19 12
Aljaška 28 9 24
Arkansas 23 23 27
Georgia 45 19 16
Massachusetts 43 20 9
Minnesota 18 23 21
Oklahoma 29 21 20
Tennessee 40 19 22
Texas 27 15 36
Vermont 32 17 11
Virginie 40 27 17
Související