Počet členských států Evropské unie by podle Skotů žijících v Bruselu měl zůstat stejný, i když by Velká Británie v červnu hlasovala pro odchod z EU. "Druhý den po britském rozhodnutí by se konalo další referendum o nezávislosti Skotska a hned po něm by nezávislé Skotsko požádalo o členství v unii," tvrdí skotský evropský úředník a dodává, že téměř žádný Skot nechce unii opustit.

Možnost nového referenda připustila i první ministryně skotského parlamentu a populární šéfka Skotské národní strany Nicola Sturgeonová. Jak ale v pondělí uvedla, nepřála by si ho: "Samozřejmě chci, aby se Skotsko osamostatnilo. Nechci ale, aby se stalo nezávislým proto, že si Británie zvolí odchod z Evropské unie." Bude proto bojovat "celým svým srdcem" za to, aby si Velká Británie jako celek zvolila, že chce v unii zůstat. "Doufám, že ti, kteří bojují za setrvání v unii, budou slavit 23. června drtivé vítězství," uvedla Sturgeonová.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?