Demokratka Hillary Clintonová a republikán Donald Trump potvrdili podle odhadů během takzvaného volebního superúterý role favoritů mezi uchazeči o křeslo v Bílém domě. Clintonová získala nominaci v sedmi státech a na Americké Samoe, Trump zatím v sedmi státech unie. Volební klání uchazečů o stranickou nominaci se konalo ve 13 amerických státech.

Podle odhadů výsledků, které zveřejnila televizní stanice CNN, získala bývalá první dáma a exministryně zahraničí Clintonová nominaci v Georgii, Virginii, Alabamě, Tennessee, Massachusetts, Arkansasu a Texasu. Její soupeř z demokratického tábora Bernie Sanders zvítězil podle očekávání v primárkách ve svém domovském státě Vermontu a na seznam nominací si připsal i ty z Oklahomy, Minnesoty a Colorada.

Clintonová v úterním hlasování zatím získala 457 delegátů z 865 možných, Sanders 286. Ve většině států bylo už sečteno přes 90 procent hlasů.

Exministryně zahraničí díky svým výsledkům zvýšila odstup od levicového radikála Sanderse a může se nyní zaměřit na republikánského favorita Trumpa, který z úterního hlasování vyšel rovněž vítězně. Dobrým znamením pro bývalou ministryni zahraničí podle agentury Reuters rovněž je, že sponzoři její kampaně jsou ochotni do podpory její nominace dál investovat.

"Po celé zemi dnes demokraté hlasovali pro to, abychom strhli zdi a společně byli velicí," uvedla Clintonová na shromáždění na Floridě. "Amerika je silná, pokud jsme silní všichni," dodala. Cílem podle ní není učinit Ameriku opět velikou, jak to pravidelně na svých akcích požaduje Trump, ale učinit Ameriku opět "celou".

V republikánském táboře podle odhadů CNN zvítězil v Georgii, Vermontu, Virginii, Alabamě, Arkansasu, Massachusetts a Tennessee Donald Trump. Senátor Ted Cruz podle očekávání vyhrál ve svém domovském státě Texasu a voliče o svých přednostech přesvědčil také v Oklahomě a na Aljašce. Své vůbec první vítězství získal na volebním shromáždění v Minnesotě floridský senátor Marco Rubio. Trump je v Minnesotě až třetí za Cruzem.

Trump má po úterním hlasování na svém kontě zatím 285 delegátů z 595 možných, Cruz 161, Rubio 87, ohijský guvernér John Kasich 25 a neurochirurg Ben Carson osm delegátů. S výjimkou Aljašky i v republikánském hlasování bylo už sečteno přes 90 procent odevzdaných hlasů.

Rubiův výsledek je navzdory vítězství v Minnesotě považován za slabý. Podle serveru The Hill posílí hlasy volající po tom, aby z kampaně odstoupil a uvolnil místo Cruzovi. Rubio zřejmě ale vydrží přinejmenším do 15. března, kdy se budou konat republikánské primárky v jeho domovské Floridě. Tam ovšem podle průzkumů zvítězí Trump.

Trump na tiskové konferenci na Floridě, kterou uvedl jeho někdejší republikánský rival Chris Christie, řekl, že se těší na souboj s Hillary Clintonovou o křeslo v Bílém domě. Pogratuloval také svému protivníkovi Cruzovi k vítězství v Texasu a Oklahomě, "senátůrek" Marco Rubio podle něj ale tuto noc prohrál na plné čáře. Sám sebe miliardář označil za "sjednotitele", který vždy říkal a bude říkat pravdu.

Senátor Ted Cruz poblahopřál Trumpovi k vítězství, zároveň ale vyzval neúspěšné republikánské soupeře, aby se své kandidatury vzdali a proti Trumpovi se spojili. Pokud zůstanou rozdělení, umožní Trumpovi cestu k nominaci, což Cruz označil za "totální katastrofu" pro republikánskou stranu.

Související