Mohutné zemětřesení o síle 7,8 stupně bylo ve středu zaznamenáno západně od indonéského ostrova Sumatra. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na indonéský meteorologický ústav. Úřady nejprve vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami, ale pak je opět odvolaly. Také připustily, že jsou oběti na životech, jejich počet ale neupřesnily.

Škody zatím nejsou hlášeny. V oblasti nyní vládne noc, a proto bude na bilanci následků otřesů nutné počkat až po východu slunce ve čtvrtek místního času (v noci na čtvrtek SEČ).

Epicentrum otřesů se nacházelo zhruba 800 kilometrů jihozápadně od města Padang, které je metropolí provincie Západní Sumatra. Otřesy vycházely z hloubky 24 kilometrů. Původně hovořili odborníci o síle 7,9 stupně a hloubce deseti kilometrů.

Záchvěvy pocítili i obyvatelé souostroví Mentawai, Kokosových ostrovů a Vánočního ostrova, mezi nimiž varování před tsunami, které dočasně vydala i Austrálie, vyvolalo paniku. Lidé prchali do vyšších poloh a rybáři se na pobřeží snažili zajistit své lodě před silnějšími příboji.

V Západní Sumatře byl zaznamenán výpadek mobilního telefonického spojení. Úřady ale mezi sebou komunikují vysílačkami.

V prosinci 2004 postihlo oblasti Indického oceánu zemětřesení o síle 9,1 stupně, po kterém následovala přívalová vlna tsunami. Tehdejší katastrofa si vyžádala více než 230 tisíc mrtvých.

Související