1. Máme takovou averzi ke ztrátě, že raději nic nepodnikneme

Když člověk přijde o stokorunu, musel by najít 200 Kč, aby mu to ztrátu psychicky vykompenzovalo. To je velmi zjednodušeně princip "averze ke ztrátě" − doloženého psychologického jevu. Podle něho ztrátu prožíváme závažněji, dokonce asi dvakrát silněji než zisk. To je také důvod, proč se například mnoho lidí bojí začít podnikat. Strach z toho, že přijdou o současné, zdánlivě jisté příjmy je silnější než vidina příležitosti vydělat si více. Averze ke ztrátě je součástí prospektové teorie, za niž získal v roce Daniel Kahneman jako vůbec první psycholog Nobelovu cenu za ekonomii.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.