Ve znamení tvrdých slovních útoků na lídra dosavadního klání Donalda Trumpa se nesla další debata uchazečů o republikánskou kandidaturu v letošních amerických prezidentských volbách.

Politici podporovaní stranickým establishmentem Marco Rubio a Ted Cruz zaměřili svou kritiku především na časté změny politických postojů newyorského miliardáře. Oba ale prohlásili, že pokud Trump nominaci získá, jeho prezidentskou kampaň podpoří.

Texaský senátor Cruz se pustil do populistického realitního magnáta kvůli jeho dávné podpoře nynější demokratické konkurentky Hillary Clintonové.

"Pokud se vám nelíbí Obamacare, Donald Trump ji financoval," řekl na adresu republikány nenáviděné reformy zdravotnictví prosazené současným demokratickým prezidentem. Podle Cruze v minulosti Trump finančně podporoval současnou demokratickou kandidátku Clintonovou a vypsal jí desítku šeků, přičemž čtyřikrát finančně podpořil její minulou prezidentskou kampaň.

"To bylo kvůli obchodu. Můžu vám říct, že poslední člověk, s nímž by se nyní chtěla Hillary Clintonová utkat, je Donald Trump," snažil se odrazit Cruzův útok jeho sok.

Po Rubiově poznámce zase připustil, že mění své nedávno hlasitě formulované názory na striktní omezení nových přistěhovalců pracujících v USA. Povolil by prý přijímání vyškolených specialistů. "Měním názor, měním názor. V této zemi potřebujeme lidi, kteří dokonale ovládají svůj obor," řekl Trump.

Místy nevalnou úroveň debaty dokumentuje spor o velikosti Trumpova mužství. Rubio poukázal na údajně malé Trumpovy ruce, což je prý signál o nevelkých rozměrech i jiných částí jeho těla. Trump, který se v minulosti holedbal svými sexuálními výkony, energicky protestoval. "Ujišťuji vás, že tam není žádný problém. To vám zaručuji," prohlásil.

"Debata poklesla na úroveň pubertálních urážek, což možná vyděsilo republikánské funkcionáře, ale nijak nepoškodilo Trumpovu kampaň," napsal v pátek list The New York Times.

Trumpovi soupeři v debatě připustili, že pokud miliardář nakonec skutečně získá republikánskou nominaci, jeho prezidentskou kandidaturu podpoří.

Rubio se odvolal na svou stranickou loajalitu, Cruz označil Trumpa za lepší alternativu, než je Hillary Clintonová nebo další demokratický politik Bernie Sanders.

Trumpa obdobný dotaz zaskočil, pak ale prohlásil, že ani on by neodmítl podporu, pokud by republikánskou nominaci získal někdo jiný.

V dosavadním průběhu stranických primárek Trump s převahou poráží soupeře podporované republikánskou stranickou elitou a experti se shodují, že jeho konkurenti by se museli sjednotit na podpoře jediné osoby, aby zabránili Trumpově konečné nominaci.

Trump dosud získal hlasy 329 delegátů nominačního sjezdu, zatímco Cruz má zvláště díky triumfu v domovském Texasu 231 a Rubio 110 delegátů. Pro získání republikánské stranické nominace je nutná podpora nejméně 1237 delegátů.

Související