Na klíčovém summitu v Bruselu jednají špičky Evropské unie s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem. Ten do unijní metropole přijel s novými návrhy, jak společně řešit migrační krizi. Zároveň si řekl o údajně 3 miliardy eur a intenzivnější sbližování své země s EU. Turecko rovněž žádá konec vízové povinnosti pro své občany cestující do Evropy, 

Turci by na oplátku podle zatím nepotvrzených informací mohli přijímat zpět z řeckých ostrovů všechny migranty, včetně Syřanů. Za každého Syřana, který by byl poslán zpět do Turecka, by ale Evropská unie přijala jednoho Syřana s nárokem na azyl.

Dalším zásadním tématem summitu je uzavření pozemní hranice mezi Řeckem a Makedonií. "Tok nelegální migrace přes západní Balkán skončí: tato cesta je nyní zavřená," píše se v návrhu textu, na kterém se mají evropští lídři na tomto jednání shodnout. Pro je Visegrádská skupina, proti například německá kancléřka Merkelová.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
7.3.2016 22:31 | Zástupci členských států nechtějí podepsat dohodu, ke které nemají mandát

Frustrace plní budovu Evropské rady. Premiéři a prezidenti členských států EU nechtějí podle diplomatického zdroje podepsat něco, k čemu nemají mandát a o čem vůbec nebyli připraveni jednat. Nečekané požadavky a návrhy Turecka tak nejspíše pouze "vezmou na vědomí" a řádně se o nich pobaví na nadcházejícím summitu 17. března.

7.3.2016 22:28 | Večeře evropských lídrů s tureckým premiérem v nedohlednu

Lucemburský premiér Xavier Battel si kupuje polévku v kafetérii Evropské rady. Večeře evropských lídrů s tureckým premiérem je nejspíše v nedohlednu.

7.3.2016 22:03 | Dohoda je stále možná, Merkelová ji potřebuje

Zpravodajka HN Silvie Housková: V tuto chvíli se k sešli k uzavřené schůzce prezidenti Kypru a Francie, německá kancléřka Angela Merkelová, premiéři Řecka a Velké Británie a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Dohoda je dnes podle mnohých stále možná. Někteří politici by si však nejradši vzali delší čas na rozmyšlenou. Německá kancléřka potřebuje ale viditelné výsledky do soboty, kdy se konají volby ve třech německých spolkových republikách.

7.3.2016 21:39

Zpravodajka HN Silvie Housková: Podle pravé ruky předsedy Evropské komise Martina Selmayra je dnes dohoda možná. Je ale možné, že svými tweety jen zvyšuje tlak na dohodu.

7.3.2016 21:23 | Viktor Orbán vetoval turecký návrh

Podle dosavadních informací maďarský premiér "vetoval" turecký návrh o výměně uprchlíků.

7.3.2016 20:51 | Mezi nespokojenými je Maďarsko

Mezi nespokojenými je podle informovaných diplomatů například maďarský premiér Viktor Orbán, kterému vadí především Turky navržený systém "jednoho za jednoho". Tedy, že za každého syrského občana, kterého Ankara převezme zpět z řeckých ostrovů, by EU přijala v rámci rozsáhlého programu přesídlení jednoho syrského uprchlíka s právem na azyl z Turecka. Orbán dává už delší dobu najevo hlasitý odpor ke všem formám přijímání uprchlíků a migrantů.

7.3.2016 20:50 | Summit se protahuje

Mimořádný summit EU-Turecko k migrační problematice se v Bruselu protahuje. Jednání bylo přerušeno a diplomaté se snaží do závěrečného textu zapracovat dnešní návrhy, se kterými poměrně překvapivě přišel turecký premiér Ahmet Davutoglu. Lídři některých zemí osmadvacítky ale mají s návrhy problém a není tak zatím jasné, jak dlouho diskuse potrvá a zda vůbec dospěje k výsledku.

Podle informovaného unijního činitele je k dohodě nad tureckými návrhy daleko. Je tak možné, že dnešní schůzka tuto věc vůbec nerozhodne a vrátí se k ní až například řádný summit EU za dva týdny. Naopak německá kancléřka Angela Merkelová či nizozemský premiér Mark Rutte podle tohoto činitele tlačí unii k dohodě už dnes.

7.3.2016 20:38 | Přehled o "balkánské trase"

7.3.2016 20:21 | Komisař OSN je znepokojen

Komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi je znepokojen bruselským summitem. "Mám velké starosti ohledně toho, o čem dnes Evropská rada jedná a k jakému dojde závěru," cituje ho agentura Reuters.

Její rozhodnutí je podle Grandiho důležité i kvůli tomu, že může sloužit jako precedenc okolnímu světu. Turecku je potřeba pomoci, doplnil.

7.3.2016 19:05 | Turecký premiér: Snažíme se uprchlíky odradit i zachránit

"S těmito novými návrhy se snažíme zachránit uprchlíky, odradit ty, kteří zneužívají a využívají své situace, a dospět k nové éře ve vztazích mezi Tureckem a EU," řekl turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Související