Turecké úřady převzaly kontrolu nad nezávislou tiskovou agenturou Cihan, uvedla v prohlášení samotná agentura. Jde tak v krátkém čase o zábor dalšího média poté, co se stát ujal kontroly nad opozičním deníkem Zaman. Oba sdělovací prostředky byly kritické k politice současné vlády a prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Také jsou spojovány s ideovým prezidentovým rivalem, duchovním Fethullahem Gülenem, který žije v americkém exilu.

Agentura Cihan uvedla na svých internetových stránkách, že v pondělí večer istanbulský soud ustanovil správce pro řízení agentury na základě žádosti státního zástupce.

Zábor nezávislých médií si vysloužil mezinárodní kritiku a obavy o stav svobody tisku v Turecku.

Premiéři a prezidenti zemí EU na summitu v Bruselu v pondělí hovořili s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem mimo jiné o situaci na turecké mediální scéně po pátečním zásahu úřadů v opozičním deníku Zaman. "Svoboda projevu je naší základní hodnotou," bránil se na noční tiskové konferenci Davutoglu s tím, že je proti omezování svobody slova i médií.

Zábor Zamanu se projevil okamžitě na jeho pondělním vydání, kdy kritiku vystřídaly hodně pochvalné články o Erdoganovi a jeho politických krocích.

Erdogan Gülena obviňuje, že se jej s pomocí svých stoupenců v Turecku pokouší svrhnout, což duchovní odmítá. Turecká vláda v minulých měsících a letech provedla čistky v justici a policii poté, co vypukl skandál kolem údajné korupce nejvyšších státních činitelů.

Související