Mezinárodní společnosti budou muset ve všech zemích, ve kterých působí, odevzdávat daňovým úřadům hlášení o svých aktivitách a financích, sdělil v úterý po zasedání Rady ministrů financí a hospodářství (ECOFIN) nizozemský ministr Jeroen Dijsselbloem.

Ministr také informoval o tom, že součástí dohody je spolupráce úřadů členských států, které budou mezi sebou komunikovat a vyměňovat si navzájem nasbírané údaje, aby o činnostech firem měli všichni přehled.

Rada ministrů novou směrnicí reaguje na velké daňové úniky mezinárodních firem, které neodevzdávají státu, kde generují zisk, tolik, kolik správně mají.

Hlavním bodem schůze, kde nechyběl český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), bylo dohodnout se na návrhu směrnice rozšiřující povinnou automatickou výměnu informací v oblasti daní. Komise také řešila stabilitu veřejných financí jednotlivých států.

Andrej Babiš řekl, že je důležité, aby členské státy měly přehled o jednotlivých firmách, jejichž hlavní sídla jsou mimo Evropu. "Jde hlavně o to, aby si nadnárodní firmy, které mají v jedné zemi zisk a ve druhé ztrátu, neoptimalizovaly základ daně přes transfer ceny," dodal.

"Dnes jsme dokázali, že se může unie posunout velmi rychle dopředu, pokud je to v zájmu všech členů," řekl na tiskové konferenci Pierre Moscovici, evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti.

Směšné daňové odvody velikánů

Velké světové firmy jako Google nebo Facebook jsou už několik týdnů v hledáčku světových médií kvůli daňovým sporům se zeměmi EU, kde vygenerovaly vysoké tržby a daňové odvody byly nízké.

Na konci ledna britská vláda donutila Google vyplatit zpětně 130 milionů britských liber za předešlých deset let.

Pro představu, výše odevzdaných daní v roce 2013 činila zhruba 20 milionů liber, zatímco tržby plynoucí z činnosti Googlu na Britských ostrovech se vyšplhaly na 3,8 miliardy.

Facebook měl v roce 2014 tržby vyšší než sto milionů liber a na korporátní dani odevzdal 4300 liber, což je méně, než kolik odevzdá na daních za rok průměrný britský občan.

Ministři mimo jiné schválili závěry rady ke Zprávě o udržitelnosti veřejných financí, kterou komise vydává každé tři roky a informuje o finanční stabilitě zemí unie. Zpráva uvádí, že rizika finanční stability států plynou především z jejich vysoké zadluženosti a narůstajících výdajů, které jsou spojené se stárnutím populace.

Ministři uvítali, že fiskální rizika od předešlé Zprávy z roku 2012 v krátkém období ustoupila, ale nadále si uvědomují, že pro několik členských zemí je vysoký nebo rostoucí státní dluh značnou přítěží.