Donald Trump zvítězil v úterních republikánských primárkách ve státě Michigan. V souboji o kandidaturu na prezidenta USA tam porazil guvernéra státu Ohio Johna Kasicha, texaského senátora Teda Cruze a senátora z Floridy Marka Rubia, kteří skončili na druhé až čtvrté příčce. Informovaly o tom televizní stanice Fox a NBC.

Trump jasně zvítězil také v souběžně konaných primárkách v jižanském státě Mississippi. Nejnovější vítězství slaví po týdnu ostré kampaně, kterou proti němu vedly některé vůdčí osobnosti jeho vlastní strany.

"Doufám, že to republikáni přijmou," prohlásil 69letý byznysmen po úterních úspěších. "Průzkumy ukazují, že mohu porazit Hillary. Přetáhneme k sobě mnoho lidí od demokratů," dodal.

Podle agentury AP Trump získá nejméně 21 delegátů v Michiganu a nejméně 20 delegátů v Mississippi. Kasich si v Michiganu připíše nejméně 15 delegátů a Cruz 12.

Republikánský kandidát Ted Cruz vyhrál primárky ve státě Idaho. Ve státě, který je pro primárky méně významný, získal 42 procent, zatímco Trump měl 29 procentních bodů.

Donald Trump zvítězil s náskokem 15 procentních bodů ve stranickém volebním shromáždění na Havaji. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil portál The Green Papers. Na druhém místě je zatím Trumpův konzervativní rival Ted Cruz, třetí je kandidát republikánského středního proudu Marco Rubio.

Demokratický senátor Bernie Sanders v úterý překvapivě vyhrál prezidentské primárky demokratů v americkém státě Michigan. Podle agentury AP získá nejméně 63 delegátů, zatímco bývalá první dáma a exministryně zahraničí USA Hillary Clintonová nejméně 52. Clintonová však ovládla primárky v Mississippi, které se konaly také v úterý, a už nyní má k dispozici více než polovinu delegátských hlasů potřebných ke stranické nominaci do Bílého domu.

Sanders zůstává v nominačním souboji o Bílý dům stále ve hře. Levicový 74letý senátor ze státu Vermont předčil v průmyslovém Michiganu svou soupeřku přibližně o dvě procenta, vyplývalo z výsledků stranického hlasování po sečtení 95 procent hlasů.

Navzdory těsnému vítězství Sanders nemůže opravdu slavit, protože Clintonová předtím výrazně zvítězila ve státě Mississippi a svůj náskok díky proporčnímu počítání hlasů u demokratů celkově navýšila. Nyní má na své straně 1214 delegátských hlasů, což je už více než polovina z 2383, které potřebuje k nominaci na prezidentku na červencovém stranickém sjezdu. Sanders má nyní nejméně 566 delegátů a superdelegátů.

Související