KLDR zastavila veškerou obchodní a hospodářskou spolupráci s Jižní Koreou. Oznámila to ve čtvrtek severokorejská agentura KCNA. Pchjongjang zároveň oznámil, že "zlikviduje" veškerý jihokorejský majetek na svém území.

V prohlášení se uvádí, že KLDR "anuluje veškeré smlouvy o obchodní a hospodářské spolupráci s Jižní Koreou". Veškeré tyto smlouvy bude Pchjongjang považovat za neplatné. Opatření je prý odvetou za sankce, které Soul vyhlásil jako reakci na severokorejský jaderný test a na zkoušku mezikontinentální balistické rakety.

V severokorejském prohlášení se dále uvádí, že Pchjongjang "likviduje" veškerý jihokorejský majetek na svém území. Podle agentury Reuters jde zřejmě o objekty v severokorejské průmyslové zóně Kesong, jejíž fungování Soul v únoru v rámci sankcí proti KLDR zrušil.

Severní Korea zároveň oznámila, že ruší turistické výpravy Jihokorejců do Diamantových hor na severu poloostrova. Ty byly pro chudou KLDR v minulosti vítaným zdrojem příjmů, ale už v roce 2008 byly pozastaveny.

KLDR pokračuje v testování zbraní

KLDR provedla jaderný test počátkem ledna; stalo se to počtvrté za posledních deset let. O měsíc později oznámila start rakety, která údajně vynesla kosmický aparát na oběžnou dráhu. Podle západních států šlo o test mezikontinentální balistické rakety.

Nyní země odpálila další dvě balistické rakety krátkého doletu z odpalovacího zařízení nedaleko přístavu Wonsan na východním pobřeží země. Oznámila to jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na vojenské zdroje v Soulu.

Rakety podle agentury dopadly asi 500 kilometrů od severokorejského pobřeží. Přístav Wonsan je obvyklým místem pro testy rakety armády KLDR, ze stejného místa odpálila armáda šest střel krátkého doletu i minulý čtvrtek.

Testy balistických raket mají být reakcí na nedávnou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která potrestala Pchjongjang novými sankcemi za jeho lednový jaderný test. Další zvýšení napětí lze na Korejském poloostrově očekávat v souvislosti s jihokorejsko-americkými manévry, které začaly tento týden. Pchjongjang je považuje za nácvik invaze.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve čtvrtek prohlásil, že jeho země pokročila ve zmenšování jaderných hlavic tak, že mohou být umístěny na balistických raketách. "Jaderné hlavice byly standardizovány na balistické rakety jejich zmenšením," citovala agentura KCNA komunistického vůdce na setkání s jadernými experty.

Související