Britský astrofyzik Stephen Hawking se připojil ke 150 věhlasným vědcům, kteří podporují setrvání Británie v Evropské unii. Vystoupení z unie by podle nich bylo "katastrofou pro britskou vědu a univerzity". Britové budou o setrvání v unii rozhodovat v červnu v referendu.

Vědecký svět zahrnující Hawkinga a tři nositele Nobelových cen se v dopise zaslaném listu The Times jasně vyslovil proti vystoupení, takzvanému brexitu. Podle signatářů by přerušení svazků s EU mělo zničující vliv na výzkum, což dokazují dvěma hlavními argumenty.

"Za prvé jde o navýšení financí, díky němuž se zvedla úroveň evropské vědy jako celku a britské zvlášť, protože máme konkurenční výhodu. Za druhé nyní mnoho vědců získáváme z kontinentální Evropy. Patří k nim i ti mladí, kteří dostali granty EU a rozhodli se s nimi přijít sem. To, že jsme schopni přitáhnout a financovat nejtalentovanější Evropany, zajišťuje britské vědě budoucnost a je povzbuzením pro nejlepší vědce k tomu, aby se vydali sem," stojí v dopise.

Jako protiargument se uvádí případ Švýcarska, jehož občané se v referendu v roce 2014 vyslovili pro omezení přistěhovalců z EU. Do příštího roku má země zavést regulační kvóty. Podle dopisu britských vědců má Švýcarsko už nyní problém získávat mladé talenty.

Související