Veterináři prověřují nález dvoucentimetrového úlomku jehly v uzenině Čertíci z Kosteleckých uzenin. Letos jde o druhý případ, první byl nahlášen v lednu ve výrobku od Krahulíka. Obě firmy patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Kontrola v Kostelci neprokázala chybu u výrobce, uvedla ve čtvrtek Státní veterinární správa v tiskové zprávě. První případ se stal nejspíš chybou detekčního zařízení, řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Nyní firma uvedla, že se může jednat o úmyslné poškozování značky.

Veterináři v Kosteleckých uzeninách zkontrolovali proces výroby i detektor kovů. Chybu nenašli. "Výrobce předložil úředním veterinárním lékařům servisní zkušební protokoly ke konkrétnímu detektoru na balicí lince," sdělil mluvčí veterinární správy Petr Pejchal.

Detektor by podle něj měl odhalit předměty z nerezové oceli od velikosti šesti milimetrů, u železa a neželezných kovů i menší. Maso pocházelo z bourárny v Kostelci a provozu ve Vodňanech.

Na kus jehly ve výrobku upozornil zákazník. Jídlo mělo datum spotřeby do 27. února 2016, uzeniny se prodávaly ve 400 gramových vaničkách. "Případ se dále došetřuje," dodal Pejchal. Agrofert si za kvalitou svých výrobků stojí.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Prakticky vylučujeme, že k pochybení došlo na naší straně. Dle skutečností provázejících tuto kauzu bohužel nemůžeme vyloučit, že se jednalo o úmyslnou manipulaci s cílem poškodit naši značku," sdělil za Agrofert Jan Pavlů.

Na začátku ledna nařídila veterinární správa stáhnout 2,1 tuny Uherské klobásy Pikok od Krahulíka prodávané v řetězci Lidl. Ve výrobku zakoupeném v Teplicích jim nahlásil zákazník také úlomek injekční jehly. "Pravděpodobně muselo dojít k selhání detekčního zařízení, veškeré maso prochází detekcí. Pátráme po tom, co se vůbec stalo. Věnujeme tomu veškerou pozornost," řekl tehdy mluvčí Agrofertu. Veterináři tehdy přikázali, aby se z prodeje stáhlo 8400 kusů tohoto výrobku.