Členské země Evropské unie by měly v rámci dohodnutého programu přerozdělování žadatelů o azyl přebírat z Řecka a Itálie nejméně 6000 lidí měsíčně. Novinářům to ve čtvrtek řekl eurokomisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopulos. Po jednání ministrů vnitra zemí EU v Bruselu eurokomisař připustil, že lidí bylo zatím přesunuto jen málo, pouhých 885.

Na přerozdělení žadatelů o azyl pocházejících ze Sýrie, z Iráku a z Eritreje, kteří jsou nyní na území Itálie a Řecka, do jiných unijních zemí se EU přes odpor některých členských států dohodla loni v září. Celkem má být tímto způsobem za dva roky přesunuto 160 tisíc osob. Země ale od té doby otevřely celkem jen 3412 míst, přičemž některé státy zatím nenabídly ani jedno.

Zmíněných 6000 lidí není podle eurokomisaře ambiciózní cíl. "Dosavadní výsledky jsou velmi slabé. Ale u nich to nezůstane. Byl jsem v kontaktu s většinou ministrů vnitra napříč Evropou, žádám o zvýšení příspěvků. A první výsledky jsou velmi povzbuzující," řekl Avramopulos.

Za "pozitivní moment", na němž je možné dál stavět, ve čtvrtek před novináři eurokomisař označil bezproblémové předání celkem 287 osob v minulém týdnu. Jen z Řecka bylo podle něj v tomto období do jiných zemí unie přesunuto 214 uprchlíků.

Mezi zeměmi, které přerozdělování a kvóty odmítají, je například Česká republika či Slovensko. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák míní, že celý koncept je špatně vymyšlený a nefunkční. "Měli bychom si upřímně přiznat, že to byl špatný nápad a že je třeba ho zrušit," řekl novinářům. Slovensko se kvůli migračním kvótám obrátilo na Evropský soud.

Pokud nějací žadatelé o azyl přesunuti byli, bylo to podle Kaliňáka v naprosté většině do států, které jsou i tak pro migranty cílovou zemí. "Když má být osoba přesunuta do země, která jí není po chuti, žádost o azyl stáhne a automaticky se pokouší o další cestu," poznamenal slovenský ministr.

Související