Zvolený poslanec slovenské krajní pravice Andrej Medvecký se vzdal mandátu. Informovala o tom v pátek slovenská média. Medvecký čelí obžalobě za to, že v roce 2014 zbil cizince tmavé pleti.

Medvecký se ucházel o post poslance za stranu Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), do sněmovny se dostal z devátého místa její kandidátky. LSNS získala ve sněmovně, která má 150 členů, 14 poslanců.

Ve čtvrtek Medvecký stanul před soudem coby obžalovaný z trestných činů ublížení na zdraví a výtržnictví. Spolu se svým bratrancem podle obžaloby napadli občana Dominikánské republiky, zranili jej a oběti také vulgárně nadávali a označili ji výrazem "negr". Obžalovaní vinu popřeli, líčení soud odročil na květen. Již loni Medvecký vyvázl v jiném procesu s podmínkou za to, že řídil opilý.

Uvolněné poslanecké křeslo po Medveckém obsadí 22letý Milan Mazurek. Ten podle médií po loňské demonstraci proti imigrantům v Bratislavě vulgárně pokřikoval na muslimskou rodinu, kterou chránili policisté a na kterou pak extremisté začali házet kameny.

Svými názory se Mazurek netají ani na sociálních sítích. "Neobhajuji žádný režim, ale o třetí říši víme jen lži a pohádky o šesti milionech mrtvých Židů. O Hitlerovy se učíme samé nepravdy," napsal například na svém profilu na Facebooku.

Související