Portugalsko je ochotné přijmout téměř šest tisíc uprchlíků nad rámec povinnosti, kterou má na základě dohody Evropské unie o přerozdělení migrantů. V pátek to během své návštěvy v Praze řekla státní tajemnice Portugalska pro EU Margarida Marquesová.

Uprchlická krize dle jejích slov vyžaduje dobrovolnou solidaritu evropských států. Podmínkou pro její řešení je také ochrana schengenského prostoru.

"Kvóty nebyly nejlepším řešením, my potřebujeme spíše dobrovolnou reakci," řekla Marquesová.

Je přesvědčená, že Evropa musí najít způsob, jak do jednotlivých zemí rozmístit uprchlíky. "Nemohou být jenom v Řecku, Německu, Švédsku, Itálii a Rakousku," uvedla.

Portugalsko proto těmto zemím nabídlo, že přijme uprchlíky z jejich území. "V rámci evropského systému kvót je to přibližně 4800 lidí a mimo jsme bilaterálně nabídli místo dalším 5800 lidem," popsala Marquesová. "Neklademe si žádné podmínky, nepraktikujeme žádnou diskriminaci," podotkla.

Systém povinných kvót pro rozdělování uprchlíků schválili loni v září ministři vnitra členských států EU, přestože zástupci některých zemí včetně České republiky hlasovali proti němu.

Mechanismus dosud nezačal plně fungovat. Podle plánu by si země osmadvacítky měly rozdělit celkem 120 tisíc uprchlíků, dosud došlo pouze na několik set z nich. Česko začalo v polovině února vyjednávat o prvních třiceti.

Kromě evropské solidarity je pro zdárné řešení migrační krize podle Marquesové nezbytné dodržovat pravidla ochrany hranic schengenského prostoru.

"Musíme udržet Schengen se všemi zeměmi, které jsou momentálně jeho součástí, a zároveň musíme udržet jeho silné hranice," uvedla.

Marquesová se v pátek v rámci své třídenní návštěvy v Praze setkala se svým českým protějškem Tomášem Prouzou (ČSSD).

Kromě migrace hovořili podle Prouzy také o dohodě mezi EU a Velkou Británií nebo využívání evropských fondů soudržnosti.

Související