Krize v Idomeni na řecko-makedonské hranici bude vyřešena do konce příštího týdne. Řekl to v sobotu náměstek řeckého ministra obrany Dimitris Vitsas.

Na místě je asi 12 000 uprchlíků, kteří se původně chtěli dostat přes hranici dál do Evropy, ale Makedonie uprchlíky na své území přestala pouštět začátkem tohoto týdne.

Asi 200 uprchlíků dnes protestovalo proti uzavření hranice zablokováním železniční trati, jeden Syřan drží protestní hladovku.

Podobná opatření přijatá Slovinskem, Chorvatskem a Srbskem uzavřela dosud používanou takzvanou balkánskou cestu do EU.

"Doufám, že se situace v Idomeni zvládne do konce příštího týdne bez použití násilí," řekl Vitsas televizi Mega.

Vláda chce prý přimět rodiny s dětmi odejít do přijímacích center, která existují jinde v Řecku. V pátek podle náměstka ministra z Idomeni odešlo 400 osob a jsou nyní ve střediscích na severu Řecka. V Idomeni zůstává nadále 12 000 lidí v podmínkách zhoršených špatným počasím.

Mnozí z těch, kdo jsou v Idomeni, ale stále doufají, že se hranice otevře. Na 200 Iráčanů a Syřanů v sobotu zahájilo protest a všichni včetně dětí zablokovali železniční trať přes hranici s voláním Otevřete hranici.

Podle agentury AFP v sobotu zahájil čtyřiačtyřicetiletý Syřan Názim Sarhán protestní hladovku. Ohlásil to před svým stanem v Idomeni. Do Evropy cestuje se svými třemi dětmi a chce se dostat do Německa, kde je už prý jeho žena a jedno dítě. Manželka trpí údajně rakovinou. "Chci ji vidět, aspoň jeden den," řekl novinářům.

Podle vlády je nyní v Řecku 42 000 uprchlíků, z nichž 7700 na ostrovech, kam stále denně z Turecka připlouvají čluny s novými běženci.

Vitsas řekl, že v přijímacích centrech bude "do konce příštího týdne" k dispozici 50 000 míst, nyní jich je o 10 000 méně.