Téměř 3000 pravicových populistů a extremistů pochodovalo v sobotu centrem Berlína, aby vyjádřili nesouhlas s migrační politikou vlády. Proti jejich akci přišlo protestovat přes tisíc lidí. Podle agentury DPA došlo k menším střetům s policií, když se asi 200 osob pokusilo zablokovat trasu pochodu extremistů. O žádných zraněných ani zadržených média neinformovala.

Úřady očekávaly, že ohlášeného pravicového pochodu se zúčastní jen několik stovek lidí. Mezi účastníky akce byli neonacisté, chuligáni, stoupenci extrémně pravicového hnutí "říšští občané", sympatizanti protiimigračního hnutí Pegida a rockeři, napsala DPA.

Někteří mávali nad hlavami německými vlajkami, ale také imitacemi říšských praporů, braniborskými, saskými, a dokonce i ruskými státními vlajkami. "Merkelová musí pryč", "My jsme národ" a "Lživý tisk", skandoval dav mimo jiné v projevu nepřátelského postoje vůči uprchlíkům.

Pochod extremistů vyrazil od hlavního nádraží a prošel podél Sprévy a kolem budovy Spolkového sněmu až k Braniborské bráně. Trasu přitom lemovaly policejní zábrany. Pokus asi dvou stovek lidí pochod zablokovat zmařila policie pomocí slzného plynu.

U řady zátarasů proti sobě stanuly agresivní skupiny z obou stran. Zejména neonacisté podle DPA vyhrožovali silou a intenzivně provokovali. Oba tábory ale držely od sebe v bezpečné vzdálenosti početné policejní síly. Podle oficiálních údajů bylo v té chvíli v nasazení kolem 1300 policistů, část z nich ale zajišťovala pořádek při demonstraci Kurdů, která se konala současně.

K účasti na protidemonstraci podle agentury vyzývaly různé politické strany, odbory, církve, levicové skupiny a také Svaz Turků v Německu. Transparenty vztyčené nad zástupem hlásaly heslo "Azyl je základní právo, rasismus ne".

Související