V syrské Rakce zemřel jeden z velitelů radikální organizace Islámský stát (IS) Umar Šíšání. Potvrdily to v úterý různé zdroje z USA, Sýrie a také z Iráku. Zprávy o Šíšáního smrti se objevily už začátkem března po americkém náletu na IS. Později se ukázalo, že Šíšání, který byl označován za ministra obrany Islámského státu, přežil, i když se zraněním.

Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) v pondělí tvrdila, že velitel je hospitalizován v Rakce, dýchá jenom s pomocí přístrojů a je klinicky mrtev. V úterý Ramí Abdar Rahmán z této organizace sdělil, že Šíšání v pondělí zemřel.

Nejmenovaný zdroj z Iráku, jehož v úterý citovala agentura AP, řekl, že IS k veliteli "povolal četné lékaře, kteří ho však nebyli schopni zachránit". Informaci o Šíšáního smrti potvrdil v úterý také Pentagon.

Rudovousý velitel Šíšání, pravým jménem Tarchan Batirašvili, byl etnický Čečenec původem z Gruzie. Nacházel se na americkém seznamu nejhledanějších členů IS a Spojené státy na něj vypsaly odměnu pěti milionů dolarů (121,5 milionu korun). Američané jeho smrt ohlásili hned po jednom z útoků v severní Sýrii ze 4. března.

Související