Řecký ministr pro migrační politiku Jannis Muzalas nabídl ve středu premiérovi svou rezignaci. Informoval o tom server ANT1, podle něhož je důvodem rozruch, který ministr vyvolal, když v úterý v televizním rozhovoru použil pro sousední zemi název Makedonie, který je mezi oběma zeměmi dlouhodobě předmětem sporů.

Server uvedl, že Muzalas právě letěl do Bruselu, kde se chtěl připravit na nadcházející summit EU–Turecko, který se bude ve čtvrtek a v pátek zabývat migrační krizí. Zatím není jasné, nakolik se v belgické metropoli podaří pokročit při formulování dohody Evropské unie s Ankarou, jež by měla pomoci zastavit proud uprchlíků mířících do Evropy právě přes turecké území.

Výsledek summitu je podle zpráv z řeckého tisku důležitý i pro další osud ministra Muzalase. Teprve po vrcholné bruselské schůzce se podle mluvčí vlády Olgy Gerovasiliové rozhodne o ministrově případné demisi.

Muzalase po jeho výroku vyzval k odstoupení jeho kolega ve vládě, ministr obrany Panos Kammenos, který je předsedou koaliční vládní strany Nezávislí Řekové (ANEL). Podle Kammenose není omluva dostatečná.

Ministr pro migrační politiku se už veřejně omluvil za "velkou chybu", jíž se dopustil. Vysvětlil to mimo jiné tím, že se asi nechal unést okolnostmi situace v řeckém uprchlickém táboře Idomeni. V něm se u hranic s Makedonií tísní v kritických podmínkách na 12 000 uprchlíků. Několika stovkám z nich se tento týden podařilo dostat na makedonské území cestou mimo hraniční přechod a Makedonie je poté vrátila do Řecka.

Podle Reuters se za něj postavili ostatní ministři, kteří roztržku považují za nebezpečné odvedení pozornosti od Muzalasova úsilí dosáhnout dohody v nejhorší migrační krizi, která postihla Evropu od druhé světové války.

"Snaha oslabit tohoto ministra, který každý den vede boj za zvládnutí krize kolem uprchlíků, je nezodpovědná a pokrytecká, obzvláště před nadcházejícím summitem EU," citoval Reuters z prohlášení vydaného celou vládou v reakci na Kammenosovu výzvu, aby Muzalas podal demisi.

"Vyzval jsem Muzalase, aby sám odstoupil v zájmu ochrany vlády," řekl předtím Kammenos televizní stanici Mega TV. Dodal, že pro jeho stranu Nezávislí Řekové jde o velmi závažnou věc.

Atény odmítají přiznat Skopje právo užívat název Makedonie, neboť se obávají, že toto pojmenování v sobě může zahrnovat územní nároky na stejnojmennou severořeckou provincii. Makedonie to sice popírá, Řecko ale přesto kvůli sporu blokuje bývalé jugoslávské republice přístup do EU a NATO.

Související