Centrem tureckého Istanbulu v sobotu otřásla exploze. Výbuch na pěší zóně v rušné ulici Istiklal poblíž Taksimského náměstí má podle televizní stanice CNN Türk na svědomí sebevražedný atentátník. Útok si vyžádal smrt nejméně pěti lidí včetně atentátníka, dalších 36 osob utrpělo zranění. Mezi zraněnými jsou i tři Izraelci.

Turecké úřady ze spáchání útoku podezírají separatisty ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), uvedla agentura Reuters.

Útok odsoudil turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu, podle něhož bude země i nyní pokračovat ve svém "boji proti terorismu". Francie atentát označila za "opovrženíhodný a zbabělý čin". 

Podle tureckých médií se na místo se okamžitě sjely sanitky, policie okolí místa výbuchu vyklidila, uzavřela blízké ulice a začala evakuovat obyvatele.

Konzul Mareš uvedl, že o tom, kdo nebo co mělo být terčem útoku, zatím žádné oficiální informace nemá. Policie podle něj ale sdělila, že nálož zřejmě vybuchla předčasně. Sídlo českého konzulátu je od ulice Istiklal vzdáleno asi dva kilometry, jeho zaměstnanci ale explozi neslyšeli.

Přímo na ulici Istiklal sídlí například zastupitelský úřad Nizozemska, jeho pracovníci Marešovi sdělili, že policie zasáhla velice profesionálně a následná evakuace probíhala beze zmatků.

Ulice Istiklal je oblíbenou obchodní tepnou v samém centru města, kde se pohybuje i velké množství turistů. V blízkosti místa exploze se nachází nákupní centrum, ale i hotely, restaurace a sídla úřadů.

Nejmenovaný turecký činitel agentuře Reuters sdělil, že atentátník měl v úmyslu se odpálit jinde, ale od původního cíle ho odradila přítomnost policie.

Turecko zažilo v posledních měsících sérii teroristických útoků. Naposledy útočili sebevražední atentátníci v neděli 13. března v Ankaře, kde zemřelo 37 lidí. K činu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK). V lednu se odpálil v evropské části Istanbulu atentátník, který patřil k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Zemřelo 12 lidí, všichni byli němečtí turisté.

Podle českého generálního konzula se dění v Turecku podepsalo na počtu přijíždějících návštěvníků. V únoru podle oficiálních statistik počet turistů v Istanbulu klesl asi o čtvrtinu, zástupci turistického průmyslu ale odhadují, že reálný pokles je ještě vyšší.

Související