Pokud jde o počet uživatelů, s Facebookem jednoznačně prohrává. Akcionáře zlobí, že stále nic nevydělává, nás občas pěkně naštve, když se snažíme klíčový vzkaz světu vměstnat do těch krutě limitujících 140 znaků. Přes to všechno je Twitter jedním z nejvlivnějších médií současnosti. A je tu právě deset let.

Během téhle doby to byl právě Twitter, kdo nám často jako první sděloval, co důležitého se na planetě Zemi právě událo. Tahle sociální síť se stala zcela vážným a respektovaným zdrojem informací i pro globální seriózní média, BBC nebo CNN nevyjímaje. Mezi tou půlmiliardou tweetů, které denně vyprodukuje 320 milionů uživatelů, se vždy najde velké množství podstatných informací. Včetně té, že se Kim Kardashianová vyfotila ve své koupelně nahá.

I v Česku je Twitter významným nositelem informací. Před necelými třemi lety se díky němu dozvěděli například kolegové z vydavatelství Mafra, kdo že teď bude jejich majitelem.

Úplně na začátku byl ale velmi stručný a nepříliš originální tweet. 

Tuhle prostou zprávu odeslal 21. března 2006 jeden ze zaměstnanců americké internetové firmy Odeo Jack Dorsey a ještě zdaleka mu nešlo o založení nějaké globální sociální sítě. Vzkazy měly původně sloužit jen pro zaměstnance firmy. Až 15. července téhož roku byl nový komunikační kanál nabídnut všem pod názvem Twitter, jenž vychází z anglického slovesa tweet, tedy pípat.

Už byla řeč o tom, že Twitter umí být zdrojem informací pro velká média. Umí ale také být dokonce rychlejší. Předběhl je například po slavném nouzovém přistání letadla na řece Hudson. 

Díky Twitteru bylo také třeba možné prakticky on-line sledovat dopadení Usámy bin Ládina. Autorem "reportáže" byl Pákistánec Sohaib Athar, který v roce 2011 zveřejnil sérii tweetů o tom, jak nad jeho městem létá nějak příliš mnoho helikoptér.

Říká se, že prvním významným politikem, který dokázal Twitter (a všechna ostatní nová digitální média) dobře využít, byl americký prezident Barack Obama před svým prvním zvolením. A také za to svým "followerům" pěkně poděkoval.

A můžeme jít ještě dál. Nebo spíš výš. Na Twitter se totiž dávají příspěvky i z vesmíru.

Twitter je pochopitelně chladný stroj. Bez větších problémů přináší i velmi smutné zprávy. 18. prosince 2011 v 11:37 napsal uživatel dnes už neaktivního účtu @ExNovinar: "Volají mi známí, že umřel Václav Havel. Že to není pravda…"

Velkým fenoménem Twitteru jsou falešné účty známých osobností. Jsou populární hlavně proto, že bývají zábavnější než jejich předobrazy.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se