Lidé by měli mít právo kritizovat vládu a organizovat poklidné protivládní protesty. Prohlásil to v úterý americký prezident Barack Obama v projevu ke Kubáncům, k nimž promluvil během své historické návštěvy Havany. Lidská práva jsou univerzální, řekl Obama, podle něhož mají vlády obou zemí na tuto věc rozdílný názor.

Ve vstřícně vedené řeči zároveň nabídl Kubáncům "přátelskou ruku" a vyzval americký Kongres ke zrušení obchodní blokády karibské země. Obama se rovněž setkal se skupinou kubánských disidentů.

Obama v projevu přenášeném po celé Kubě nesáhl přímo ke kritice kubánské vlády, prohlásil však, že Kubáncům představí hodnoty, které uznává on sám i celé Spojené státy. Vedle svobody shromažďování a projevu hájil rovněž svobodu médií a volný přístup k internetu, které na komunisty ovládaném ostrově nejsou. "Jen se svobodným přístupem k informacím a k různým názorům budete moci (Kubánci) využít svůj potenciál," doplnil. 

Obama již v pondělí jednal s kubánským vůdcem Raúlem Castrem o možnostech hospodářské spolupráce, rozvoje turistiky a rovněž o demokracii a lidských právech, jejichž porušování podle něho stojí v cestě ke zrušení více než půl století platného embarga. Jeho případný konec je v rukou Kongresu ovládaného republikány, jejichž většina se k Obamově snahám zlepšit vztahy s Kubou i k současné cestě staví velmi kriticky a tvrdí, že nejprve musí přijít na řadu demokratizační změny na Kubě.

Castro, který úterní projev sledoval z prezidentské lože Velkého divadla v Havaně, v pondělí odmítl, že by na Kubě byli političtí vězni, a prohlásil, že žádná země nedodržuje lidská práva stoprocentně.

Obama dále řekl, že cílem jeho cesty je "pohřbít pozůstatky studené války mezi USA a Kubou a nabídnout přátelskou ruku Kubáncům". Jeho řeč se nesla ve velmi vstřícném duchu, když zdůraznil řadu společných hodnot uznávaných obyvateli obou zemí a citoval báseň bojovníka za nezávislost Kuby na Španělsku José Martího, k jehož pomníku v pondělí položil věnec.

Největšího potlesku se Obama dočkal, když vyzval ke zrušení embarga, lidé však tleskali i jeho slovům, že všechna dosavadní dílčí zlepšení zablokovaných ekonomických a diplomatických vztahů jsou ve prospěch řadových Kubánců.

Americký prezident sice přímo nevyzval ke změně režimu, lidé se však podle něho nemají bát změn a musí si uvědomit, že mají věci ve svých rukou. USA jim podle něho demokracii silou vnucovat nebudou ani nemohou.

Útoky v Bruselu opět připomínají, že svět se musí sjednotit v boji proti terorismu, prohlásil dále americký prezident. Nabídl Belgii veškerou pomoc k vyšetření útoků. "Můžeme porazit a porazíme ty, kteří ohrožují bezpečnost lidí po celém světě," řekl podle agentury Reuters šéf Bílého domu při projevu v Havaně.

"Musíme být spolu v boji proti terorismu bez ohledu na národnost či rasu či víru," zdůraznil Obama při projevu v kubánské metropoli Havaně. Podle Bílého domu již hovořil telefonicky s belgickým premiérem Charlesem Michelem a vyjádřil soustrast rodinám obětí a sympatie všem Belgičanům.

Obama je na návštěvě Kuby jako první úřadující americký prezident po 88 letech.

Související