Nepříjemné chvilky zažil ve čtvrtek belgický ministr vnitra Jan Jambon i jeho kolega z ministerstva spravedlnosti Koen Geens. Měli co vysvětlovat. Na jednání evropské osmadvacítky se mimo jiné řešila informace turecké strany o jednom z útočníků.

Turecký prezident Recep Tayiip Erdogan dříve uvedl, že muže, který v úterý spáchal sebevražedný atentát na bruselském letišti do Belgie Turci vrátili s tím, že se snažil přejít z Turecka do Sýrie a Belgie ho po vrácení ani nevyslechla.

"Říkali že neměli šanci toho člověka zadržet, protože neměli od Turecka dostatek informací," uvedl český ministr vnitra Milan Chovanec. Podle zdroje přímo z jednání šlo ale z belgické strany spíše o "výmluvy". "Turecko nás informovalo o jeho vyhoštění, až poté co ho vyhostilo. Na nizozemském letišti ho nešlo nijak zadržet," brání se belgický ministr spravedlnosti Koan Geens.

Navíc se ale ukázalo, že Belgie možná pochybila i v případě teroristy, který se odpálil v metru. Ten byl v belgickém vězení za krádeže aut. Byl ale propuštěn na podmínku. Tu však porušil. Před atentáty v Paříži pak úřadům zcela zmizel.

A je tu ještě jedna záležitost, nad kterou se podivuje týdeník Politico. Belgičané vyslýchali Salaha Abdeslama v čase mezi pátečním večerem, kdy ho belgická policie zatkla, a úterními atentáty pouze jednu hodinu. Abdeslam, který je podezřelý z účasti na teroristických útocích v Paříži 13. listopadu, měl přitom v Bruselu spoustu kompliců. Dokonce u něj policie našla výbušniny a roznětky, což byly poměrně významné indicie, že Abdeslam plánuje další útoky. Vyšetřovatelé se na to ovšem Abdeslama nezeptali.

Policie se brání tím, že byl Abdeslam zraněný, a proto ho nemohla vyslýchat déle.

Sobotka odmítá trvalé přerozdělování uprchlíků

Francii ve čtvrtek navštívil český premiér Bohuslav Sobotka, jenž si se svým francouzským protějškem Manuelem Vallsem rozuměl. Oba se na čtvrtečním jednání shodli, že trvalý mechanismus přerozdělování uprchlíků je pro obě země nepřípustný. Také se bavili o potřebě navýšení finančních prostředků pro obranu. Lépe by měly začít spolupracovat i české a francouzské tajné služby.

V Bruselu mezitím pokračoval hon na teroristy, kteří připravili v úterních atentátech o život nejméně 31 lidí. Dalších šedesát kriticky zraněných bojuje o život v nemocnicích. 

Belgické úřady již potvrdily, že na letišti a v metru zabíjeli dva bratři, Khalid a Ibrahim El Bakraouiovi. Dalším sebevražedným atentátníkem na Zaventemu měl být Najim Laachraoui, muž považovaný za hlavního pyrotechnika nejen útoků v Bruselu, ale i těch v Paříži loni v listopadu.

Bruselské a pařížské atentáty definitivně propojilo prohlášení belgické prokuratury, že na jednoho z bratrů, Khalida, byl vydaný mezinárodní zatykač loni v listopadu kvůli podezření, že zajistil jednu ze skrýší pro pařížské atentátníky v belgickém Charleroi.  

Beze jména a na útěku má zatím být "třetí muž". Ten, který na fotografii z průmyslové kamery na letišti má bílý plášť a klobouk. Atentátník z metra měl pak zřejmě komplice, jeho osud je v tuto chvíli neznámý. 

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
24.3.2016 22:22 | Konec on-line reportáže

Dnešní on-line reportáž k teroristickým útokům v Belgii končí. Další vývoj událostí budeme sledovat i v následujících dnech. Děkujeme za pozornost a přejeme hezký zbytek večera.

24.3.2016 22:15 | Závěrečné prohlášení ministrů vnitra

Závěrečné společné prohlášení po dnešním mimořádném jednání ministrů zemí EU odpovědných za spravedlnost a bezpečnost uvádí, že pro členské země se stává prioritou nalezení cest, jak by bylo možné efektivněji a rychleji získat "digitální důkazy". Zmiňuje se v této souvislosti nutnost užší spolupráce se třetími zeměmi a s poskytovateli služeb, kteří v EU působí. Potřebné jsou podle textu také přímé kontakty těchto firem s institucemi, které v členských zemích unie odpovídají za bezpečnost obyvatel. Návrhy konkrétních kroků v této "komplexní" oblasti by měly být probírány na červnovém unijním summitu.

Český ministr vnitra Milan Chovanec poznamenal, že do té doby bude třeba daleko přesnější vysvětlení, co se podobným postupem myslí. "Tady to zaznělo jen velmi vágně a já budu chtít, aby se to rozvedlo," řekl v Bruselu Chovanec.

24.3.2016 21:31 | Letadla nad Belgií v době útoků

24.3.2016 20:18 | Policie ignorovala indicie, že se chystá další útok

Podle Politica ho belgické úřady nevyslýchaly proto, že byl ještě slabý a unavený po operaci, kterou podstoupil poté, co ho při zatýkání střelil policista do kolene. Týdeník se nad tím pozastavuje především proto, že belgická a francouzská policie našla v místě, kde byly na sklenici Abdeslamovy otisky zároveň zbraně a rozbušky, což mohlo naznačovat, že se buňka k nějakému útoku může chystat.

24.3.2016 20:12 | Vyšetřovatelé vyslýchali Abdeslama pouze jednu hodinu

Belgičané vyslýchali Salaha Abdeslama v čase mezi pátečním večerem, kdy ho belgická policie zatkla, a úterními atentáty pouze jednu hodinu. Podle bruselského týdeníku Politico to uvedl jeho právník a dva zdroje blízké vyšetřování. Abdeslam, který je podezřelý z účasti na teroristických útocích v Paříži 13. listopadu, měl přitom v Bruselu spoustu kompliců. Buňka, ve které pracoval měla mít podle francouzského premiéra Manuel Valls až 30 členů.

24.3.2016 20:04 | Belgie se brání. Ibrahima Bakraouiho prý nemohla zadržet

Jak to bylo s vyhoštěním Ibrahima Bakraouiho není podle belgického ministra spravedlnosti Koena Geense "ještě přesně známo".

"Turecko nás informovalo o jeho vyhoštění, až poté co ho vyhostilo. Osoba přistála na letišti Schiphol v Nizozemsku a podle toho, co nám bylo řečeno, se o tom nizozemské úřady dozvěděly až po přistání letadla. Takže ho nemohly nijak zadržet. Měl belgickou občanku, a tak nemusel jít k žádné zvláštní bezpečnostní kontrole," uvedl Geens s tím, že zítra dodá více informací.

24.3.2016 19:38 | Skype a Viber versus tajné služby

Ministři vnitra se v deklaraci shodli na tom, že "budou hledat cesty, jak zajistit a získávat rychleji a efektivněji digitální důkazy tím, že zintenzivní spolupráci se třetími zeměmi a poskytovateli služeb, aktivními v Evropě".

Belgický ministr spravedlnosti Koen Geens uvedl, že data komunikačních společností jako Skype, Viber nebo What´s up "by měly být přístupné pro tajné služby".

24.3.2016 19:34 | O prodloužení vazby pro Abdeslama se rozhodne 7. dubna

Belgický soud rozhodne o prodloužení vazby pro Salaha Abdeslama 7. dubna, dnešní jednání bylo odročeno na žádost jeho právního zástupce Svena Maryho. Abdeslama, který je považován za přeživšího teroristu z loňských útoků v Paříži, zadržela policie v belgické metropoli minulý pátek.

24.3.2016 19:28 | Stupeň teroristické hrozby v Belgii klesl

Belgické informační a bezpečnostní centrum snížilo stupeň teroristické hrozby z nejvyššího – čtvrtého – stupně na třetí. Uvedl to belgický ministr vnitra Jan Jambon.

24.3.2016 19:17 | Snáze by se hledaly zbraně než radikálové

Podle slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka by bylo možná efektivnější se zaměřit ne na samotné radikály, ale na tok nebezpečného materiálu. Zabránit útočníkům přístup ke zbraním a rozbuškám. "Určitě se logistika, která je potřebná k takovému výbuchu hledá snáze než samotný pohyb osob, které mohou a nemusí být radikálové," uvedl Kaliňák.
"I my jsme našli díru v naší legislativě, kterou jsme museli velmi rychle změnit," přiznal Kaliňak.

Na mysli měl velmi laxní zákony pro znehodnocování zbraní. Podle slovenského zákona znehodnocené zbraně šly totiž velmi jednoduše znovu aktivovat. A podle vyšetřovatelů to byly právě zbraně koupené na Slovensku, kterými zabíjeli útočníci například v redakci Charlie Hebdo.

Související