Spojené státy budou pokračovat v intenzivní spolupráci zpravodajských služeb, aby vymýtily teroristické operace organizace Islámský stát (IS). Prohlásil to americký prezident Barack Obama ve svém pravidelném týdenním projevu. Obama také uvedl, že využije jaderného summitu ve Washingtonu příští týden ke zhodnocení mezinárodního úsilí v boji proti terorismu. Vyjádřil též soustrast v souvislosti s úterními bruselskými atentáty, informovala agentura Reuters.

"V pátek jsme se dozvěděli, že byli zabiti nejméně dva Američané. Modlíme se za jejich rodiny," řekl Obama. A dodal, že přeje uzdravení 14 Američanům i dalším lidem, kteří byli při úterních atentátech v Bruselu zraněni.

"Pracujeme rovněž na odhalení případných útoků proti Spojeným státům i proti našim přátelům a spojencům. V Belgii máme nyní tým FBI, který tam pomáhá s vyšetřováním," uvedl americký prezident.

O mezinárodní spolupráci v boji proti terorismu chce Obama hovořit na jaderném summitu, na kterém se ve čtvrtek a v pátek ve Washingtonu sejde mimo jiné s čínským prezidentem. Za Česko tam jede premiér Bohuslav Sobotka.

Americký prezident v projevu také kritizoval protimuslimskou rétoriku uchazeče o republikánskou nominaci na prezidenta USA Donalda Trumpa. Ten tento týden prohlásil, že muslimové nesou zodpovědnost za atentáty, jako byly ty v Bruselu, protože neinformují dostatečně o podezřelých aktivitách extremistů.

Podle Obamy je třeba takové "stigmatizovaní muslimů" odmítnout, protože je kontraproduktivní a nahrává teroristům. Ti nás podle šéfa Bílého domu chtějí rozeštvat. "Taková prohlášení jsou namířené proti našim hodnotám, proti naší historii i proti našemu národu, postavenému na myšlence náboženské svobody," dodal Obama. "Vedle leteckých útoků, vojska, protiteroristické činnosti a diplomacie musíme používat i další zbraň, a tou je síla příkladu," řekl také americký prezident.

Obama se v pátek vrátil z návštěvy Argentiny a z historické návštěvy Kuby. Někteří ho ale kritizovali za to, že po teroristických útocích v Bruselu šel v Havaně na baseballový zápas či tančil v Argentině tango. K těmto kritickým hlasům se Obama ve svém pravidelném projevu nevyjádřil.

Související