Kyperský soud ve středu nařídil osmidenní vazbu pro Egypťana, který se přiznal k úternímu únosu letadla z linky Alexandrie-Káhira na Kypr. Pohrozil posádce, že spáchá sebevražedný atentát. Podle dosavadního vyšetřování únosce zřejmě k činu vedly rodinné problémy.

Prokurátor ve středu oznámil, že muž, jehož už v úterý úřady identifikovaly jako devětapadesátiletého Sajfa Addína Mustafu, čelí obvinění z únosu, nelegálního držení výbušnin a z hrozby použitím násilí.

Únos skončil bez obětí a zranění, muž se po několikahodinovém vyjednávání vzdal. Úřady vyloučily teroristický motiv a spekuluje se o tom, že Mustafu k činu vedly rodinné problémy. To ve středu prokurátor potvrdil, když prohlásil, že Egypťan při výslechu řekl: "Co má člověk dělat, když neviděl svou ženu a děti 24 let a egyptská vláda mu to nedovolí?"

Na Kypru žije jeho bývalá partnerka a podle zpráv z Egypta si s sebou po neshodách s Mustafou odvezla také jejich děti. V úterý se objevily zprávy, že Mustafa při vyjednávání žádal o kontakt s bývalou ženou, ale vznášel také jiné požadavky.

Sajf Addín Mustafa pohrozil kapitánovi letadla na lince Alexandrie-Káhira, že odpálí nálože v pásu na svém těle, a dosáhl toho, že letadlo z Alexandrie přistálo místo v Káhiře v kyperské Larnace. Na palubě bylo podle egyptských zdrojů 55 pasažérů a posádka. Mustafa většinu z nich propustil, ale sedm osob držel v letadle několik hodin, než se vzdal.

Související