Spojené státy a Rusko se dohodly, že v rámci jednání o politickém řešení syrského konfliktu umožní syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi uchýlit se do ciziny. Napsal to ve čtvrtek panarabský list Al-Haját, Kreml ale tuto informaci popřel. Podobné informace o souhlasu Ruska s odstoupením Asada se objevily také v minulosti, ale nepotvrdily se.

Al-Haját, považovaný za nejčtenější list v diaspoře Arabů na Západě a vycházející také v blízkovýchodních zemích, s odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj napsal, že americký ministr zahraničí John Kerry už o dohodě týkající se Asada informoval arabské partnery. Zdůraznil prý ale, že "čas a politický kontext jsou zatím nejasné".

Dohoda je podle zdroje vítána mezi členy Rady bezpečnosti OSN.

"Al-Haját zveřejnil informaci, která neodpovídá realitě," řekl ve čtvrtek ke zprávě před novináři mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Rusko je kromě Íránu hlavní Asadův spojenec a od loňska mu pomáhá v syrské válce také vojensky. Ve středu ruská agentura RIA Novosti zveřejnila svůj rozhovor, v němž syrský prezident poskytl svou představu o budoucím uspořádání Sýrie.

Podle něj nebude problém dohodnout se na vládě národní jednoty, v níž budou i zástupci opozice a nezávislí.

Opozice však na jeho výroky reagovala ujištěním, že žádná vláda nebude legitimní, pokud Asad zůstane v úřadu.

Asad, jehož armáda nedávno dobyla historickou Palmýru, také tvrdil, že novou ústavu je možné sestavit do několika týdnů. Těmito otázkami se mají zabývat mírová jednání, jejichž třetí kolo se má v dubnu konat v Ženevě.

Z Asadových výroků nevyplývá, zda chce být osobně součástí přechodné vlády. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest v reakci na rozhovor prohlásil, že pro USA není přijatelné, aby byl Asad do nové vlády zapojen. 

RIA Novosti ve čtvrtek zveřejnila další část rozhovoru, v níž Asad tvrdí, že chce, aby v prezidentských volbách měli možnost hlasovat všichni Syřané, i ti, kteří právě nejsou v Sýrii. Přímé hlasování podle něj vyloučí politické vlivy, které by provázely volby na půdě parlamentu.

Asad se nechal zvolit na další sedmileté období v roce 2014. USA ani Evropská unie ale tyto volby, které se konaly jen ve vládou ovládaných provinciích, nepovažují za legální. "Čím širší bude účast Syřanů, kteří mají pas nebo jiný doklad, tím silněji se potvrdí legitimita vlády, prezidenta a ústavy... Každý Syřan v jakékoli části světa má právo volit," řekl Asad.

Parlamentní volby chce jeho vláda uspořádat v dubnu, avšak ti, kdo organizují mírové rozhovory, a také opozice, s tím nesouhlasí. Chtějí, aby se volby konaly až po schválení nové ústavy. Asad se v rozhovoru vyjádřil k volbám prezidentským a řekl, že je připraven vypsat je předčasně, pokud si to Syřané budou přát.

"Existuje tu vůle lidu, který si přeje předčasné prezidentské volby? Jestliže ano, nemám s tím problém," uvedl Asad.

V rozhovoru s ruskými médii hovořil syrský vůdce rovněž o sousedním Turecku, prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi a účasti turecké armády na bojích v zemi.

"Turecká armáda, která není turecká, ale je to Erdoganova armáda, nyní bojuje v Sýrii...Turci nejsou proti Sýrii, nejsou vůči ní nepřátelští. Naše vztahy budou dobré, když se Erdogan nebude vměšovat (do záležitostí v Sýrii)," dodal. Turecko podporuje nynější příměří v Sýrii, i nadále si ale vyhrazuje právo útočit na syrské kurdské milice YPG, které řadí k teroristickým organizacím.

Syrský konflikt trvá už pět let. Roztříštil Sýrii na oblasti ovládané opozicí, islámskými radikály, Kurdy a vládou a usmrtil na čtvrt milionu lidí.

Související