Belgická vláda a zástupci bezpečnostních úřadů se v pátek neshodli na termínu otevření bruselského letiště Zaventem, které je uzavřeno od minulého úterý po teroristickém útoku. Informovala o tom agentura DPA. Důvodem jsou podle ní stížnosti odborů letištních pracovníků, kteří hrozí stávkou kvůli nedostatečné bezpečnosti.

O datu otevření bruselského letiště v pátek jednal belgický premiér s několika ministry a šéfy policie a bezpečnostních úřadů. Po zasedání vicepremiér Kris Peeters oznámil, že před stanovením data musí proběhnout jednání s odbory. Letištní policisté totiž hrozí, že kvůli bezpečnosti budou po otevření letiště kontrolovat každou osobu, která vstoupí do budovy.

"Policie považuje bezpečnostní opatření prováděná letištní společností za nedostatečná pro ty, kteří na letišti pracují a kteří ho využívají," řekl předseda SLFP, největších policejních odborů v Belgii, Vincent Gilles.

Gilles dodal, že detektory kovů, skenery lidí a rentgeny by měly kontrolovat všechny osoby před vstupem do terminálů. Úřady to dosud odmítají s tím, že by se tak tvořily fronty před budovami, a tím by vznikala nová bezpečnostní rizika.

V dřívějším prohlášení provozovatelé letiště uváděli, že je možné částečné otevření letiště od pátečního večera. Byly prý otestovány dočasné odbavovací systémy. Nicméně v odletové hale, která byla nejvíce poškozena útoky, by fungoval provoz jen z 20 procent a odbavovalo by se tak jen 800 cestujících za hodinu.

"Musíme najít rovnováhu mezi ekonomickými a bezpečnostními potřebami," uvedl podle serveru BBC ministr obrany Steven Vandeput.

Podle dřívějšího prohlášení generálního ředitele Brussels Airport Arnauda Feista bude trvat několik měsíců, než bude provoz na letiště obnoven úplně. Feist ale, že doufá, že to bude začátkem letní sezony.

Největší belgické letiště, které provozuje na 600 letů denně, bylo uzavřeno 22. března po sebevražedných atentátech, které si na letišti a v bruselském metru vyžádaly 32 obětí a desítky zraněných.

Od té doby některé aerolinky používají menší letiště v zemi, například v Lutychu, Charleroi, Antverpách či Ostende. Někteří dopravci vozí pasažéry z Bruselu kyvadlovou autobusovou dopravou na jiná evropská letiště, například do Frankfurtu.