Americká armáda provedla ve čtvrtek v Somálsku nálet na pozice radikálního hnutí Šabáb, při kterém zahynul jeden z jeho vůdců. V sobotu o tom informovala agentura AP s odvoláním na nejmenovaného amerického zástupce.

Zmíněný představitel neupřesnil místo letecké operace, uvedl jen, že bylo asi 30 kilometrů jižně od města Jilib. Cílem náletu byl Hassan Ali Dhoore, který pomáhal s přípravou vánočního útoku na letiště v Mogadišu v roce 2014 a také loňského přepadení hotelu v somálské metropoli. Při obou útocích zemřeli i občané USA.

V březnu média informovala nejméně o dvou vojenských akcích, které v Somálsku proti Šabábu americká armáda provedla. Na počátku měsíce Pentagon informoval o rozsáhlém náletu bezpilotních strojů na výcvikový tábor asi 190 kilometrů severně od Mogadiša. O několik dní později přepadly jiný výcvikový tábor nedaleko metropole speciální jednotky, zřejmě americké.

Islamistické milice Šabáb, které jsou napojeny na teroristickou síť al-Káida, usilují o zavedení islámského práva šaría v Somálsku a o svržení prozápadní vlády v Mogadišu. V roce 2011 se vojákům mise Africké unie (AMISOM) podařilo Šabáb vytlačit z hlavního města a později i z většiny jižního a středního Somálska, které předtím ovládal. Nadále ale islamisté podnikají útoky především v Mogadišu a jeho okolí. Jako údajnou odplatu za účast na mezinárodní misi provedli i několik velkých atentátů na území sousedních států, především v Keni.

Související