Skupina 25 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří o víkendu odjeli z České republiky, zůstává v Německu. Požádali tam o azyl, informovala na policejním webu mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Podle původní dohody měli Němci předat Iráčany v pondělí ráno české policii, nakonec německá strana svou žádost o převzetí cizinců stáhla. 

"Cizinci nadále zůstanou na území Spolkové republiky Německo. Tento krok německá strana odůvodnila skutečností, že všichni Iráčané požádali v Německu o azyl a bylo s nimi zahájeno azylové řízení. Iráčané odůvodnili podání žádosti o azyl rodinnými vazbami ve Spolkové republice Německo," uvedla Rendlová.

Skupina původně ubytovaná v Okrouhlíku na Jihlavsku, odkud v sobotu odjela za hranice, měla být podle cizinecké policie po návratu do ČR umístěna v detenčním zařízení a co nejrychleji vrácena do země původu. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) později uvedl, že si Iráčané mohou i znovu požádat o azyl.

Podle původní dohody se měli Iráčané vrátit do Česka v pondělí ráno, německá policie navrhla, aby se tak stalo na dálnici D8 u obce Petrovice na Ústecku. "Toto jsme z bezpečnostních i jiných důvodů odmítli. Poté němečtí kolegové licitovali o místě předání, což vedlo k oboustranné dohodě, že k předání dojde na jiném sjednaném místě, a to na hraničním přechodu Hřensko," popsala ranní jednání mluvčí cizinecké policie. Zhruba po hodině ale podle ní obdrželi čeští policisté telefonickou informaci z německé strany, že cizinci nebudou do Česka předáni, a to bez udání důvodu. Česká strana proto požádala o oficiální stanovisko a písemné odůvodnění.

Po dvou hodinách dorazilo do Čech oficiální oznámení, že Německo bere zpět svou žádost o převzetí cizinců na základě readmisní dohody a Iráčané zůstávají v Německu. "Tímto krokem byly ze strany české policie ukončeny všechny činnosti směřující k převzetí těchto cizinců v rámci readmisního řízení," dodala Rendlová.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Přesídlení iráckých křesťanů do Česka organizuje Nadační fond Generace 21, dosud přijelo 89 běženců. Když pětadvacetičlenná skupina opustila bydlení na Jihlavsku, ministr vnitra projekt na přesídlení dočasně pozastavil. Budoucnost projektu chce řešit ve čtvrtek na jednání vlády.

Iráčané už dříve azyl v Česku odmítli a odjeli do Německa, kde byli za hranicemi okamžitě zadrženi i s řidiči autobusu soukromé firmy, která skupinu převážela. Řidiči nakonec ještě v neděli odjeli zpět do Česka sami.

Související