Čínské ministerstvo obchodu v souladu s novými sankcemi Rady bezpečnosti OSN vůči Pchjongjangu zakázalo dovoz zlata a vzácných kovů ze Severní Koreje. Ministerstvo také zakázalo čínský export leteckého paliva a dalších ropných produktů užívaných při výrobě paliva pro rakety do KLDR, informovala v úterý agentura Reuters.

Nové čínské sankce zahrnují také omezení dovozu severokorejského uhlí, železné rudy a dalších nerostů, uvedla agentura AP. Část tohoto dovozu ale zůstane zachována.

Rada bezpečnosti OSN v březnu jednomyslně schválila rezoluci, která rozšiřuje dosavadní sankce vůči KLDR. Cílem je zabránit podpoře severokorejských jaderných a raketových zbrojních programů. Severní Korea provedla v lednu svůj čtvrtý nukleární test a v únoru odpálila raketu dlouhého doletu.

Jižní Korea v úterý v této souvislosti varovala, že KLDR je podle mínění jihokorejských expertů schopná nasadit jadernou hlavici na střely středního doletu. Severokorejský vůdce Kim Čong-un minulý měsíc prohlásil, že jeho země miniaturizovala jaderné hlavice, aby se daly upevnit na balistické rakety. Bylo to jeho první podobné přímé vyjádření k tvrzení, které často opakují severokorejské státní sdělovací prostředky. Nezávislé potvrzení tohoto faktu ale není možné.

"Věříme, že zvládli miniaturizaci jaderných bojových hlavic k upevnění na střely Rodong," řekl jihokorejský oficiální činitel, který si nepřál být jmenován. Podle jeho informací mají střely Rodong maximální dolet 2000 kilometrů a na tuto vzdálenost jsou schopné nést tunovou bojovou hlavici. Tím by se do jejich dostřelu dostala celá Jižní Korea, velká část japonského území a také část Ruska a Číny.

Těžební sektor je klíčovou součástí severokorejského hospodářství, které je už převážnou většinou odříznuto od obchodování se světem. Experti tvrdí, že zisky z těžebního průmyslu pomáhaly financovat vojenské výdaje KLDR.

Čína je hlavním politickým spojencem Severní Koreje a jejím hlavním poskytovatelem pomoci. Spojené státy a další země se snaží přesvědčit Peking, aby využil svého vlivu a vyvinul na Severní Koreu náležitý tlak.

Související