Syrští povstalci ve čtvrtek dobyli téměř celé město ar-Raj v provincii Halab na hranici s Tureckem, které bylo hlavní baštou takzvaného Islámského státu (IS) v oblasti a sloužilo radikálům jako hlavní vstupní bod do Turecka. Oznámila to ve čtvrtek organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR).

Jde o další ztrátu, kterou IS utrpěl po nedávném dobytí Palmýry. Město ar-Raj, dobývané dva dny, bylo podle SOHR "jedním z posledních míst, kudy IS vstupoval a odcházel z Turecka". Boje se odehrály pod velením vzbouřenecké Svobodné syrské armády, kterou podporují Spojené státy.

Islámský stát ztratil podle agentury AFP za posledních deset dnů v provincii Halab nejméně 18 vesnic, které dobyli rebelové. "Zdá se, že všechny strany konfliktu v Sýrii dnes zaměřují své operace proti IS - ať už jde o rebely, režim nebo Kurdy," uvedl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán.

V Sýrii sice platí od 27. února příměří, bojů s radikály se ale netýká. OSN zprostředkovává od ledna mírové rozhovory, které mají přinést dohodu o přechodné vládě, jež připraví novou ústavu a volby. Konala se zatím dvě kola, třetí je ohlášeno na příští týden.

Související