Irácké protiteroristické síly podporované ze vzduchu mezinárodní koalicí v čele s USA se dostaly až do centra strategicky významného města Hít v západoirácké provincii Anbár a vytlačily odtud radikály z IS. Boje však pokračují. Evakuovány byly tisícovky civilistů, informovala v pátek irácká státní televize.

Provládní síly podle místního velitele vytlačily radikály z města, které mělo před válkou bezmála sto tisíc obyvatel. "Stále je pronásledujeme. Opustili své rodiny a uprchli," řekl velitel v televizi. "Během několika dnů, dá-li bůh, se Iráčané znovu budou radovat z úplného osvobození provincie Anbár," řekl velitel.

Hít leží 130 kilometrů severozápadně od Bagdádu a jeho dobytí by odsunulo pozice IS dál na západ k syrské hranici a přerušilo by jeho spojení s městem Sámarra ležícím východně od Hítu.

Hít leží na zásobovací trase, kterou IS používá mezi svými oddíly v Iráku a Sýrii. Dobytím Hítu by také armáda mohla spojit své síly z oblastí severně a západně od Bagdádu v přípravě na tažení na Mosul.

Nedaleko Hítu je také letecká základna Ajn al-Asad, kde je umístěno několik stovek amerických instruktorů, kteří cvičí irácké vojáky.

Překvapení jménem Kerry

Americký ministr zahraničí John Kerry v pátek při neohlášené návštěvě Iráku jednal s premiérem Hajdarem Abádím a se svým protějškem Ibráhímem Džaafarím.

Po jednáních Kerry tlumočil podporu Washingtonu premiérovi, který se potýká s politickou krizí, hroutící se ekonomikou a usiluje o znovudobytí území kontrolovaných bojovníky takzvaného Islámského státu (IS).

"Toto je zjevně tady v Iráku velmi zlomová doba," prohlásil Kerry na úvod svého jednání s Džaafarím v jeho vile v ostře střežené Zelené zóně Bagdádu.

Později Kerry novinářům řekl, že chce podtrhnout podporu amerického prezidenta Baracka Obamy a viceprezidenta Joea Bidena iráckému premiérovi Abádímu. Tomu prý řekl, že je důležité mít v Iráku politickou stabilitu, aby nebyly ohroženy vojenské a další operace.

Kerry rovněž ujistil, že mezinárodní koalice a Irák "zvýší tlak" na Islámský stát. Jeho bojovníci přitom podle něj už několik měsíců v Iráku nejsou v ofenzivě.

Džaafarí v pátečním prohlášení oznámil, že Washington poskytne Iráku balíček humanitární pomoci ve výši 155 milionů dolarů (zhruba 3,7 miliardy korun) určený rodinám vyhnaným z oblastí kontrolovaných Islámským státem.

Návštěva Kerryho se koná v době, kdy koaliční síly zaznamenávají vojenské úspěchy v boji proti IS a kdy nestabilním Irákem zároveň zmítá politická nejistota.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby řekl, že cesta ministra "podtrhne naši silnou podporu irácké vládě v době, kdy čelí podstatným bezpečnostním, hospodářským a politickým výzvám".

Abádí se mezitím snaží zformovat nový kabinet, který má mimo jiné za cíl bojovat s korupcí. Svým návrhem nahradit zasloužilé politiky, technokraty a experty však vyvolal znepokojení mezi iráckou politickou elitou.

Irácká vláda "se musí sjednotit, obnovit svou zemi a znovu získat území, které okupoval IS," prohlásil Kerry už ve čtvrtek v Bahrajnu, kde se setkal s americkými spojenci z oblasti Perského zálivu.

Kerry rovněž prohlásil, že sousedi Iráku musí podpořit Abádího vládu v jejím úsilí o stabilizaci a následné obnově země. Zdůraznil přitom nutnost vnést pořádek do oblastí s většinovým sunnitským obyvatelstvem po osvobození od IS.

Američtí představitelé se obávají, že politické napětí by mohlo zmařit úsilí Iráku i znovudobývání území kontrolovaných IS. Na dotaz jednoho z novinářů v pátek Kerry řekl, že Abádí nevznesl požadavek, aby Washington do Iráku vyslal více vojáků. USA přitom původně stáhly své síly ze země v roce 2011, ale několik tisíc amerických vojáků se tam vrátilo jako součást mezinárodní koalice proti IS.

Spojené státy nyní zvažují budování malých předsunutých základen, které mají iráckým silám pomoci ve snaze o znovudobytí města Mosul. Kerry v pátek potvrdil, že osvobození Mosulu je "na čele seznamu priorit".