Belgická policie v pátek dopadla v Bruselu belgického občana Mohameda Abriniho, který byl hledán jako podezřelý v rámci vyšetřování atentátů v Paříži v listopadu 2015. Oznámila to večer belgická prokuratura.

Podle ní se nyní dále prověřuje, zda tento Belgičan marockého původu není i tajemným "mužem v klobouku" z březnových atentátů na bruselském letišti.

Zatčeni byli v pátek i další tři lidé, uvedl mluvčí prokuratury na tiskové konferenci.

Dalším zatčeným podezřelým je podle prokuratury Osama K., který byl viděn se sebevražedným pumovým atentátníkem, který v březnu zaútočil v bruselském metru.

Podle médií je to Švéd žijící v Belgii Osama Krayem. Ostatní zadržené prokuratura neupřesnila.

Mluvčí po krátkém vyjádření odešel z tiskové konference s tím, že s ohledem na pokračující vyšetřování nelze poskytovat další informace.

Pokud se podle agentury AP potvrdí, že Abrani je i "mužem s kloboukem", bude se jednat o klíčového podezřelého při odhalování strůjců atentátů v Bruselu a Paříži. Tamní útoky si vyžádaly 162 obětí a stovky zraněných. Ke každému se přihlásila organizace Islámský stát.

Belgická veřejnoprávní zpravodajská stanice VRT pokládá za "více než pravděpodobné", že Abrini je "mužem v klobouku", kterého letištní kamery zaznamenaly s dvěma atentátníky, kteří se krátce poté na letišti odpálili. Záhadný muž z letiště utekl a prokuratura ve čtvrtek zveřejnila záběry, kudy utíkal, a požádala veřejnost o pomoc při jeho dopadení.

Jednatřicetiletý Abrini marockého původu se dostal na evropský seznam nejhledanějších osob poté, co ho kamery minulý rok na podzim zachytily u čerpací stanice v severní Francii na silnici vedoucí do Paříže, jak řídí pronajatý vůz Renault Clio, který o dva dny později použili teroristé útočící v Paříži.

Podíl Abriniho na pařížských útocích, při kterých džihádisté zabili 130 lidí, je stále nejasný. Jeho příbuzní nicméně tvrdí, že v době útoků byl v Bruselu. Podle médií se zřejmě podílel na plánování a logistice útoků 13. listopadu ve francouzské metropoli.

Abriniho mladší bratr v roce 2014 zahynul v Sýrii, když bojoval v ozbrojené islamistické skupině vedené Abdelhamidem Abaaoudem.

Ten byl pravděpodobně hlavním organizátorem pařížských atentátů a zahynul při následném policejním zásahu na pařížském předměstí Saint-Denis.

Abrini byl také od dětství v bruselské čtvrti Molenbeek kamarádem klíčového podezřelého z Paříže Salaha Abdeslama, který byl nedávno také zatčen v Belgii a má být v brzké době předán Francii. U benzinové pumpy si ještě loni na podzim podle vyšetřovatelů Abrini společně s Belgičanem Abdeslamem kupovali pití.

Související