Islamisté zadržení v souvislosti s březnovými atentáty v Bruselu se chystali spáchat nový teroristický útok ve Francii. Uvedla to v neděli belgická prokuratura. Při atentátech na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maelbeek zahynulo celkem 32 lidí. Teroristické útoky v Paříži z loňského 13. listopadu si vyžádaly 130 obětí.

Radikálové byli podle prokuratury "překvapeni rychlostí postupu probíhajícího vyšetřování" a místo ve Francii se proto rozhodli zaútočit v Belgii. Změna cíle útoku souvisela údajně se zadržením "klíčových podezřelých".

Belgická média dlouhodobě spekulovala o tom, že spáchání atentátu v Bruselu 22. března souviselo s dopadením Salaha Abdeslama, pravděpodobně jediného přeživšího přímého pachatele listopadových útoků v Paříži.

Spolu s Abdeslamem policie 18. března v bruselské čtvrti Molenbeek zadržela také dalšího islamistu Aminea Choukriho. Krátce předtím policisté v bruselské čtvrti Forest při honu na Abdeslama zabili dalšího radikála Mohameda Belkaida.

Na bruselském letišti Zaventem 22. března dva sebevražední atentátníci - Brahim El Bakraoui a Najim Laachraoui - zabili 16 lidí. Třetího člověka - který měl na hlavě klobouk, zmíněné dva doprovázel, na letišti nechal bombu, ale sám odešel - policie zadržela v pátek. Byl jím Mohamed Abrini, kterého belgické úřady obvinily v sobotu z terorismu. Spolu s ním obvinila prokuratura další tři muže: Osamu Krayema, Hervého B. M. a Bilala E. M.

Ve stanici metra Maelbeek při sebevražedném atentátu, kterému podlehlo dalších 16 lidí, zabíjel Khalid El Bakraoui.

Související