Na části syrského území se ve středu konají volby, v nichž se rozhoduje o obsazení 250 křesel v parlamentu. Vzhledem k válce a špatné bezpečnostní situaci se hlasuje asi na třetině území, které má pod kontrolou vláda a kde žije zhruba 60 procent obyvatelstva. Hlasování mělo trvat 12 hodin, odpoledne ale vláda oznámila, že volby prodlužuje o pět hodin, prý kvůli vysoké účasti. Volební místnosti tedy zůstanou otevřené do půlnoci (23:00 SELČ). Výsledky mají být známy ve čtvrtek.

O mandáty původně usilovalo přes 11 000 kandidátů, z nichž většina se postupně z kampaně stáhla, takže v "užším" kole zůstalo 3500 uchazečů.

Prezident Bašár Asad přišel dopoledne se svou ženou Asmou volit do národní knihovny na Umajjovském náměstí. Většina volebních místností je na pracovištích, v úřadech a ve školách.

"Volil jsem, protože toto hlasování rozhodne o budoucnosti země. Doufám, že ti zvolení budou čestní především ke své vlasti a až pak k voličům," citovala agentura AFP úředníka Jámina Homsího, který právě odevzdal svůj hlas. Servírka Majsúna ale řekla, že volit nehodlá. "Většina těch kandidátů jsou zbohatlíci, kteří žijí v cizině a jenom tlachají. Měla jsem v Jarmúku byt, ale musela jsem z něj kvůli bojům odejít a teď se stěhuji z místa na místo," řekla.

Volit je možné také ve středosyrské Palmýře, kterou armáda osvobodila 27. března. Jsou tam čtyři volební místnosti, z nichž jedna je u vstupu do poničeného archeologického muzea. Do města se začali vracet obyvatelé, z nichž mnozí našli své domy v troskách, někteří přijeli jen kvůli volbám.

V severosyrském Halabu se volí jenom v té části města, kterou má pod kontrolou armáda. Ve čtvrtích pod kontrolou opozice obyvatelé volby kritizují. "Samozřejmě, že jsou to nelegální volby, protože většina lidí už považuje režim za svržený a neuznává ho," řekla učitelka Aláa Karmánová. "Je to fraška. Asad chce jen ukázat, že má solidní stát, národ a vládu," přidal se mechanik Muhammad Zubajd.

Damašek volby vydává za demokratické, jelikož podruhé v historii mají možnost kandidovat členové také jiných stran než vládnoucí Socialistické strany arabské obrody (Baas). Ačkoli je v damašských ulicích záplava plakátů a fotografií kandidátů, nejviditelnější plochy obsadily plakáty baasistů, poznamenala AFP.

Domácí i exilová opozice - stejně jako mnoho zemí - volby považuje za nelegitimní v době, kdy se v Sýrii nepřestává bojovat a kdy se v Ženevě konají mírové rozhovory. Jejich třetí kolo má začít ve středu, avšak jeho výsledek ohrožují obnovené boje v několika provinciích. Nejtěžší boje se odehrávají v Halabu a také v okolí Damašku.

Za syrskou vládou stojí trvale Rusko a Írán a obě země před volbami do Damašku vyslaly parlamentní delegace, přičemž ruští poslanci tvrdí, že mezi kandidáty voleb zaznamenali skutečnou soutěž. Podle pozorovatelů mají být volby pro svět ujištěním, že vláda prezidenta Asada je jediná legitimní v Sýrii.

Volební komise tvrdí, že volby se konají v celé Sýrii kromě provincií Rakka a Idlib, které ovládají z velké části radikální skupiny Islámský stát (IS) a fronta An-Nusra. IS je ale také v Dajr az-Zauru a vláda pro občany těchto provincií zřídila volební místnosti v bezpečnějších částech země, například v Damašku a v severní provincii Hasaká.

Odborníci neočekávají žádné překvapivé výsledky a stejně jako po minulých volbách v roce 2012 podle nich v parlamentu zasednou především baasisté. Vládní delegace v ženevských rozhovorech, kterou povede syrský zástupce při OSN Bašár Džaafarí, oznámila, že do Ženevy přijede se zpožděním a vyčká až na výsledek hlasování.

Související