Dvojice ruských vojenských letadel Su-24 provedla v minulých dvou dnech opakované přelety nad americkým torpédoborcem umístěným v Baltském moři. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele. Přelety neozbrojených strojů, k nimž již v minulosti došlo, nevyvolaly ze strany Američanů žádnou vojenskou odpověď. Moskva dosud na zprávu nereagovala.

Podle zmíněného činitele přelétávaly ruské stroje u torpédoborce USS Donald Cook opakovaně v pondělí a úterý. Nejméně v jednom případě letěly tak nízko, že to vytvořilo vlny na hladině moře. Poté následoval přelet vrtulníku KA-27 Helix, který pořizoval snímky americké lodi.

Torpédoborec operoval v mezinárodních vodách Baltského moře více než 100 kilometrů od západoruského Kaliningradu.

Velení lodi se letouny snažilo kontaktovat vysílačkou, avšak neúspěšně. Velitel plavidla označil jednání Rusů za nebezpečné a neprofesionální. Washington se domnívá, že jde o porušení dohody z roku 1970, jejímž cílem je zabránit rizikovým událostem na moři.

K podobným přeletům již v minulosti několikrát došlo. Například předloni letoun Su-24 prolétával u stejného amerického torpédoborce v Černém moři.

Související