Prezidenti Ukrajiny a Francie a německá kancléřka v pátek vyzvali Kreml k propuštění ukrajinské letkyně Nadiji  Savčenkové, odsouzené v Rusku k 22 letům vězení. Učinili tak v páteční telefonické konferenci, během níž hovořili zejména o stále neklidné oblasti na východě Ukrajiny, ale i o nástupu nové ukrajinské vlády.

Savčenková přestala přijímat i tekutiny. Chce si tím od Rusů vynutit výměnu - čtěte ZDE

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko podle zprávy zveřejněné na svém oficiálním webu požádal šéfa francouzského státu Françoise Hollandea a kancléřku Angelu Merkelovou, aby zvýšili tlak na Rusko v zájmu zastavení střelby v oblasti Donbasu kontrolované proruskými separatisty. Situace na východě Ukrajiny se totiž podle páteční informace pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) postupně zhoršuje: střelba je intenzivnější a obě strany k dělící linii opět přesouvají zbraně.

Porošenko v této souvislosti chtěl s Merkelovou a Hollandem hovořit o vyslání policejní mise OBSE do Donbasu. Podle sdělení jeho úřadu si trojice vedoucích představitelů během telefonického rozhovoru "zkoordinovala své pozice k perspektivě" realizace této myšlenky. Jednalo se i "o otázce prodloužení sankcí vůči Rusku kvůli neplnění minských dohod".

Zatímco zpráva Porošenkova úřadu se jen zmiňuje o tom, že Merkelová a Hollande uvítali zvolení nové ukrajinské vlády a popřáli jí "úspěchy na cestě reforem", agentura AFP napsala, že kancléřka a francouzský prezident nový kabinet vyzvali k urychlení reforem, zejména pokud jde o boj proti korupci, a k rychlému pokroku v mírovém procesu na východě Ukrajiny. "Je nezbytné, aby se nová dynamika vytvořená změnou vlády projevila v rychlých a konkrétních výsledcích," zdůraznil Hollande.

Související