Parlamentní volby v Sýrii, které se konaly 13. dubna na územích kontrolovaných režimem prezidenta Bašára Asada, vyhrála podle všeobecného očekávání vládnoucí Socialistická strana arabské obrody (Baas). Podle agentury AFP to v neděli oznámila volební komise. Syrská opozice i Západ označily volby za nelegitimní, podle Ruska byly v souladu s ústavou země.

Podle zveřejněných výsledků strana Baas, která je u moci už půlstoletí, získala ve 250členném zákonodárném sboru výraznou většinu křesel. Mandáty prý získalo všech 200 kandidátů zapsaných na kandidátní listině "Národního svazu", kterou Baas vedla.

Volební komise tvrdila, že volby se konaly v celé Sýrii kromě provincií Rakka a Idlib, které ovládají z velké části radikální skupiny Islámský stát (IS) a fronta an-Nusra. Podle informací, které v den voleb přinesla zahraniční média, se ale volilo jen na přibližně třetině syrského území, kontrolovaného vládou a obývaného zhruba 60 procenty obyvatel země.

Volební komise v neděli uvedla, že odevzdat hlasovací lístek přišlo 57,56 procenta voličů, kteří byli s to hlasovat. Z 3500 kandidátů tak prý vybíralo 5,08 milionu voličů. Podle oficiálních údajů má v zemi právo hlasovat celkem 8,83 milionu lidí.

Syrská opozice v zemi i v zahraničí označila volby za nelegitimní, stejně jako západní země. Na druhé straně Rusko, které podporuje Asadovu vládu, tvrdí, že hlasování bylo v souladu s ústavou země. Organizace spojených národů se zasazovala o to, aby se volby uskutečnily až v roce 2017.

Související