Nejméně 28 lidí přišlo v úterý o život a dalších 329 utrpělo zranění při útoku na sídlo vládní bezpečnostní agentury v centru afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na afghánskou vládu. K atentátu se přihlásilo hnutí Tálibán, které minulý týden zahájilo jarní ofenzivu. 

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová sdělila, že Černínský palác nemá zprávy o případných obětech z řad českých občanů. Většina obětí a zraněných jsou civilisté, informovalo afghánské ministerstvo zdravotnictví.

Afghánské ministerstvo vnitra uvedlo, že útok byl koordinovanou akcí skupiny ozbrojenců, mezi nimiž byl sebevražedný útočník v automobilu. Jejím cílem byla bezpečnostní agentura, která poskytuje osobní ochranu vysoce postaveným představitelům afghánské vlády.

Ve čtvrti, kde se incident stal, sídlí řada vládních a diplomatických úřadů, mimo jiné velvyslanectví USA či mise zahraniční koalice působící v zemi pod vedením Severoatlantické aliance. Atentát byl spáchán v době ranní dopravní špičky nedaleko budovy ministerstva obrany v oblasti, kde se nachází množství obytných domů, mešit, obchodů a kanceláří.

Po výbuchu svědci hlásili střelbu. "Útočník zaparkoval s kamionem na parkovišti patřícím k vládní budově a pak ho vyhodil do povětří," řekl šéf kábulské policie Abdul Rahmán Rahímí. Všichni mrtví zahynuli při této explozi, dodal. Poté přišel útok dalších ozbrojenců. Napadenou oblast následně obklíčily vládní síly a na místo přijelo množství sanitek. Nemocnice přijaly 329 zraněných, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Podle něj je řada lidí v kritickém stavu.

Agentura AP před polednem oznámila, že přestřelka bojovníků Tálibánu s příslušníky afghánských bezpečnostních sil již skončila. Nejméně jeden z útočníků byl údajně v bitvě zabit.

Tálibán na svých internetových stránkách napsal, že sebevražedný atentátník v automobilu vrazil do hlavní brány bezpečnostní agentury, a umožnil tak, aby do přísně střeženého objektu pronikli ostatní útočníci, včetně dalších sebevražedných atentátníků.

Podle agentury Reuters jde o největší útok v hlavním městě Afghánistánu za poslední téměř rok. Exploze poničila desítky civilních obytných budov, obchodů a několik vládních objektů, uvedla agentura AP. "Byla to nejsilnější exploze, kterou jsem za svůj život slyšel. Všechno kolem mě potemnělo a ztratilo se v hustém kouři a prachu," popsal situaci policejní velitel Ubaidulláh Tarachail.

Související