Severoatlantická aliance a Rusko mají zásadní neshody, které neodstranilo ani středeční jednání Rady NATO-Rusko, první skoro za dva roky. Novinářům to po schůzce na úrovni velvyslanců řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Hovořilo se o ukrajinské krizi, alianční snaze dohodnout se na způsobech, jak se vyhnout nejrůznějším incidentům, a o vývoji v Afghánistánu.

Středeční schůzka, o kterou požádala aliance, podle Stoltenberga v žádném případě neznamená návrat k normální situaci a obnovení praktické spolupráce, pozastavené na jaře 2014 kvůli ukrajinské krizi. "Rozhovory byly přímé a vážné. Spojenci a Rusko mají velmi rozdílné postoje," podotkl šéf NATO před novináři po jednání, které se proti původnímu plánu protáhlo více než o hodinu.

Aliance ve středu ruskému velvyslanci Alexandru Gruškovi opět potvrdila svou podporu Ukrajiny a její územní celistvosti. "Spojenci neuznávají nelegální ruskou anexi Krymu," prohlásil Stoltenberg. Podle NATO je také hluboce zneklidňující nárůst incidentů na východní Ukrajině a útoků na pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Jako na jedné z mála věcí se ve středu všichni účastníci jednání shodli na potřebě plného prosazení mírových dohod z Minsku.

Na jednání se potvrdilo, že strany se neshodnou "na faktech a odpovědnosti" ohledně krize na Ukrajině, poznamenal šéf NATO s tím, že mnoho spojenců odmítlo ruskou interpretaci konfliktu jako občanské války. "Je to Rusko, které Ukrajinu destabilizuje, podporuje separatisty municí, penězi, vybavením a velitelskými prvky," poznamenal. "Rozhovory byly přímé a vážné. Spojenci a Rusko mají velmi rozdílné postoje," podotkl šéf NATO před novináři po jednání, které se proti původnímu plánu protáhlo o více než hodinu.

"Je lepší mluvit než nemluvit," poznamenal po setkání ruský velvyslanec při NATO Alexandr Gruško. Podle něj je zcela jasné, že bez reálných kroků alianční strany, které by vedly ke snížení jejích vojenských aktivit v blízkosti Ruska, nebude možný žádný smysluplný dialog. "Politika a vojenské plánování, které je založeno na snaze zastrašovat, se neslučuje s tezemi o budování důvěry," řekl novinářům.

Také podle českého velvyslance Jiřího Šedivého k žádnému sblížení postojů nedošlo. "My jsme to - upřímně řečeno - ani neočekávali. Nicméně bylo užitečné si po delší době připomenout, jak v současné době skutečně nesmiřitelné pozice jsou mezi Ruskem a aliancí," řekl Šedivý.

Aliance je také znepokojena incidenty z minulého týdne, kdy se ruská vojenská letadla pohybovala v těsné blízkosti lodí NATO v Baltském moři. "Je důležité posoudit, jaké kroky je možné učinit ve snaze zvýšit transparentnost a předpověditelnost," podotkl ve středu Stoltenberg s tím, že je třeba respektovat pravidla dohodnutá na půdě OBSE. Aliance se nárůst podobných incidentů z posledních let snaží řešit opakovaně, podle diplomatů ale ruská strana nijak nereaguje.

Související