Norský soud ve středu vyhověl v některých bodech stížnosti odsouzeného teroristy Anderse Behringa Breivika na stát kvůli podmínkám svého věznění. Norsko prý porušilo především zákaz nelidského zacházení. Naopak porušení práva na soukromí a rodinný život soud neshledal, informovala agentura Reuters.

Breivik si odpykává 21letý trest vězení za zabití 77 lidí při útocích z roku 2011. U soudu si stěžoval mimo jiné na používání pout, omezování korespondence, pravidelné prohlídky cely či izolaci od ostatních trestanců. Stát ho chce podmínkami vězení dohnat k sebevraždě, uvedl terorista.

Pobouření u norské veřejnosti vyvolala především Breivikova stížnost na kvalitu vězeňského jídla. Studená káva a jídlo ohřívané v mikrovlnné troubě jsou podle pravicového extremisty "horší než waterboarding", tedy způsob mučení navozující pocit tonutí. Za nedůstojnou označil také nutnost jíst plastovým příborem.

Podle středečního výroku soudu se Norsko skutečně dopustilo porušení některých práv zakotvených v evropské Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod. Porušilo prý především zákaz nelidského nebo ponižujícího zacházení či trestání. Soud v této souvislosti kritizoval především držení pravicového extremisty v samovazbě a nedostatek pozornosti věnované jeho psychickému zdraví.

"Žije ve zcela uzavřeném světě s minimem lidského kontaktu," konstatoval soud. Ve vězení Breivika navštěvují jen právníci, lékaři a další odborníci. Z blízkých za ním chodila pouze matka, která ale zemřela v roce 2013.

Právo na soukromý a rodinný život ale podle soudu dotčeno nebylo. Ke kontrole Breivikovy korespondence prý nedochází.

Norsko bude muset uhradit Breivikovi výlohy na soudní řízení ve výši 331 000 norských korun (968 000 korun).

"Zákaz nelidského a ponižujícího zacházení představuje základní hodnotu v demokratické společnosti. To platí bez výjimky - i v případě zacházení s teroristy a vrahy," uvedla v písemném rozsudku soudkyně Helen Andenaesová Sekulicová.

"Musí mu předně dovolit být v kontaktu s jinými lidmi," uvedl v reakci na vyjádření soudu Breivikův zástupce Oeystein Storrvik. "Jsem si jistý, že se ve vězení nebude dopouštět žádného násilí," dodal.

S rozsudkem je Storrvik spokojený a proti zamítnuté části žaloby se jeho klient prý odvolávat nebude.

"Jsme verdiktem překvapeni," řekl státní zástupce Marius Emberland. Zda se proti němu odvolá, ale nesdělil. Podle odborníků oslovených agenturou Reuters je to ale vysoce pravděpodobné.

Breivikův zástupce Öystein Storrvik prohlásil, že očekává okamžité změny ve prospěch svého klienta.

Ole Kristoffer Borhaug, ředitel věznice Skien, kde je Breivik zadržován v oddělení s nejvyšším stupněm ostrahy, prozatím odmítá změny podmínek věznění Breivika a chce počkat na eventuální odvolací proces. Výrok soudu nepovažuje Borhaug za kritiku věznice, ale za záležitost týkající se norského právního systému jako takového.

"Pokud bude rozsudek potvrzen a dojde v jeho důsledku k úpravě v pravidlech, zvážíme změnu podmínek věznění (pro Breivika). Dokud se tak nestane, žádné změny nebudou," dodal Borhaug.

Soudní líčení se konalo v polovině března v tělocvičně věznice Skien, kde je Breivik zavřen. Prokuratura jeho stížnost odmítla s tím, že je nebezpečný a v kontaktu s ostatními vězni by se mohl pokusit o plánovaní dalších útoků podobných těm, které již spáchal.

Proces sledovalo podle světových agentur jen málo z přeživších a pozůstalých obětí, kteří prý nechtěli Breivikovi věnovat žádnou pozornost. "Osobně si nemyslím, že by byly podmínky věznění příliš přísné ve srovnání s tím, co provedl. Zabil 77 lidí," uvedla šéfka podpůrné skupiny obětí útoku Lisbeth Kristine Roeynelandová.

Breivik má ve vězení k dispozici herní konzoli, televizi, přehrávač DVD, elektrický psací stroj a stroje na posilování. Denně může cvičit také na venkovním dvorku.

Breivik v červenci 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, jež připravila o život osm lidí. Krátce poté postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. O rok později ho soud za terorismus poslal na 21 let do vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, který je v Norsku možné uložit. Breivikův pobyt ve vězení ale může být prodlužován až na doživotí.

Související