Texaský senátor Ted Cruz přiznal, že po středeční vysoké prohře ve státě New York už nedosáhne na většinu 1237 delegátů, potřebných k automatické republikánské nominaci do boje o Bílý dům. Cruz skončil v newyorských primárkách až třetí a nezískal pro sebe žádného delegáta.

Cruz na shromáždění svých stoupenců na Floridě předpověděl, že nadpoloviční většinu delegátů do červencové nominační konference v Clevelandu nezíská ani Donald Trump.

"Po dnešku je jasné, že míříme k bojovné konferenci," řekl Cruz s odkazem na to, že pokud Trump skutečně nezíská přes 50 procent delegátů, bude se v dalších kolech hlasovat bez ohledu na výsledky primárek.

Vedení Republikánské strany zahájilo ve středu na Floridě třídenní konferenci věnovanou pravidlům, jimiž by se nominační konference měla řídit. Trump republikánské špičky obviňuje, že volební proces je zmanipulovaný a diskriminující.

Podle delegátů republikánského jednání ve straně sílí hlasy, podle nichž je Trump jako prezidentský kandidát přece jen přijatelný. Připouštějí, že newyorský miliardář by potřebné většiny do nominační konference mohl dosáhnout.

Sám Trump by se prý mohl postarat o to, aby zmírnil zlou krev, kterou mezi republikány svými výroky vyvolal, citovala účastníky republikánského sjezdu ve floridském letovisku Hollywood agentura Reuters.

Dobrým znamením pro Trumpa je podle analytiků skutečnost, že republikánské špičky se zatím nesnaží změnit pravidla prezidentské nominace, aby Trumpovi zahradily cestu. Ještě nedávno se přitom hovořilo o tom, že vedení strany využije svého práva a volební pravidla přepíše.

Republikánský sjezd bude trvat tři dny. Své zmocněnce na něj vyslali Trump, Cruz i třetí republikánský kandidát John Kasich. Jejich úkolem je přesvědčit delegáty, že právě jejich volební program stranu přivede do Bílého domu.

Související