Americký prezident Barack Obama schválil vyslání dalších 250 členů speciálních jednotek do Sýrie. Nepovedou pozemní bojové operace proti hnutí Islámský stát (IS), ale budou cvičit místní síly, které proti teroristům bojují. Obama to v pondělí řekl při návštěvě hannoverského průmyslového veletrhu. Dosud v Sýrii působilo 50 amerických specialistů. Skupina, která patří k hlavním spojencům USA v Sýrii, Obamovo oznámení uvítala, ale upozornila, že potřebuje větší podporu, zejména další zbraně.

Obama označil IS za jednu z hlavních hrozeb pro bezpečnost celého světa. Teroristé ze skupiny se podle něj snaží útočit na města i na občany západních zemí, a Západ tedy musí udělat vše pro to, aby je zastavil.

Americký prezident také připomněl, že do boje proti IS se zapojili všichni členové Severoatlantické aliance, a to nejen přímým podílem na střetech, ale i snahou o humanitární pomoc Syřanům. Boj je podle Obamy úspěšný a daří se vytlačovat IS z území, které ovládá.

Specialisté z USA mají pomáhat s výcvikem desítek bojovníků syrské umírněné opozice, kteří v zemi bojují proti ozbrojencům z Islámského státu. S výcvikem Spojené státy začaly koncem roku 2013 v Turecku. Na program původně vyčlenily asi půl miliardy dolarů (zhruba 12 miliard korun), ale několik desítek lidí, kteří jím prošli, nebylo schopno účinně se zapojit do bojů v Sýrii.

K hlavním spojencům USA v Sýrii patří Demokratické síly Sýrie (SDF), k nimž se hlásí většina oddílů Syrské svobodné armády a také kurdské milice YPG. Mluvčí SDF Talál Silo k pondělnímu Obamovu oznámení řekl, že "jakákoli nabídka je vítaná, ale je třeba další podpory". Bojovníci podle něj potřebují více zbraní, zejména řízené střely.

V řadách SDF bojují kromě Kurdů také Arabové, Asyřané i Turkmeni. Zaměřují se hlavně na IS, který vytlačili ze strategických oblastí na severu Sýrie. Vznik SDF byl ohlášen loni na podzim, kdy se k tomuto uskupení hlásilo devět skupin a později přibyly další. Pentagon začal rychle tyto bojovníky vyzbrojovat a munici, pušky a granáty shazovala vojenská transportní letadla. Už tehdy ale Kurdové upozornili, že jim chybí protitankové a protiletadlové střely. Arabští členové skupiny si navíc stěžovali, že shozy byly zaměřeny na oblasti, v nichž působí hlavně Kurdové.

Krátce před těmito zbrojními dodávkami Pentagon oznámil ukončení půlmiliardového výcvikového programu, který měl být určen takzvané umírněné opozici.

V jeho rámci se podařilo poskytnou výcvik jenom několika desítkám lidí. První skupina zhruba padesáti vycvičených příslušníků umírněné opozice odjela z Turecka do Sýrie loni v létě, ale během několika dní většinu zabila, nebo unesla radikální fronta An-Nusra, která se hlásí k Al-Káidě. Postupně část zajatců propustila a varovala ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali.

USA se do bojů v Sýrii zapojily spolu s několika arabskými zeměmi v září 2014, kdy začaly bombardovat tamní pozice IS.

Související