Dva rivalové v souboji o republikánskou nominaci na volbu prezidenta USA Ted Cruz a John Kasich uzavřeli dohodu, že se v nadcházejících primárkách zaměří každý na jiný stát. Chtějí tak dosáhnout toho, aby favorit republikánské nominace Donald Trump nedosáhl na počet delegátů potřebný k automatické republikánské nominaci do boje o Bílý dům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zástupci Cruzovy kampaně oznámili, že se soustředí na Indianu a nechají Kasichovi Oregon (17. května) a Nové Mexiko (7. června), kde má guvernér Ohia šanci uspět. Kasich naopak souhlasil, že "dá ruce pryč" od Indiany (3. května).

Pokud Trump do červencového nominačního sjezdu strany nezíská přes 50 procent delegátů, může se v dalších kolech hlasovat bez ohledu na výsledky primárek.

Někteří stratégové z řad republikánů, kteří stojí proti Trumpovi, dohodu přivítali. Otázkou ale podle nich je, zda ujednání nepřichází příliš pozdě.

"Dva kandidáti, kteří ztrácejí body, se spojili ve snaze zastavit @realdonaldtrump. Američané jsou tak unavení z politiků!" odsoudil dohodu na Twitteru Dan Scavino z Trumpovy kampaně.

Skupina #NeverTrump, vystupující proti miliardářově nominaci, krok naopak uvítala. "Jsme rádi, že Kasich a Cruz strategicky využijí své zdroje, aby zastavili Trumpa," uvedl šéf skupiny Rory Cooper.

Donald Trump kritizoval své soupeře Teda Cruze a Johna Kasicha za jejich volební alianci. Pokud jde o prezidentské volby, jsou podle něj Cruz a Kasich "matematicky mrtví", protože na nominaci už sami nemohou dosáhnout. Jejich dohoda je podle Trumpa projevem zoufalství "dvou loutek, které jsou ve vleku sponzorů a lobbistů".

Související