Zahrady hannoverského zámku Herrenhause prý patří k nejkrásnějším v Evropě. Americký prezident Barack Obama si jich ovšem během posledního dne své návštěvy v Německu příliš neužil. Spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v zámku pořádal v pondělí malý bezpečnostní summit, kterého se zúčastnili britský premiér David Cameron, francouzský prezident François Hollande a italský prezident Matteo Renzi.

Kromě imigrační krize, boje proti terorismu a války v Sýrii byl na programu i boj proti Islámskému státu v Libyii. Ta se stala druhou největší přestupní stanicí pro uprchlíky mířící do Evropy. Chaosu v občanskou válkou zmítané zemi využívají také teroristé Islámského státu, kteří se do Libye začínají v čím dál tím větší míře stahovat, vytlačovaní ze svých pozic v Iráku a Sýrii jednotkami protiislamistické koalice.

Spojené státy a jejich klíčoví evropští spojenci chtějí urychlit stabilizaci Libye a učiní vše, aby tamní vládu národní jednoty podpořili při zvládání následků občanské války, prohlásila německá kancléřka po skončení summitu. Žádný konkrétní postup ale během vrcholné schůzky dohodnut nebyl.

V případě Sýrie ale politici podle informací agentury DPA o požadovaném posílení evropského zapojení nejednali. Vrcholná schůzka se nezabývala ani případným nasazením NATO proti pašerákům běženců u libyjských břehů. Merkelová to novinářům řekla s tím, že v této oblasti působí unijní námořní operace Sophia.

Obama v pondělí pozdě odpoledne návštěvu Německa ukončil a odletěl zpět do vlasti.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.