Mexická policie zadržela šéfa drogového kartelu spojovaného s předloňským zmizením čtyřicítky studentů, které úřady dodnes neobjasnily. Podle úřadů státu Guerrero je Nicolás Nájera Salgado podezřelý z podílu na organizaci akce. Informovala o tom v úterý agentura AFP.

Nájera Salgado je hlavou gangu Guerreros Unidos a podle policie je odpovědný za produkci značného množství drog a jejich pašování do Spojených států. Podle prohlášení úřadu guerrerské správy navíc existuje "předpoklad, že tato osoba je spojena s činy z 26. a 27. září".

Tehdy v guerrerském městě Iguala zmizela skupina 43 studentů pedagogické školy, kteří byli podle závěru prvního vyšetřování zadrženi místní zkorumpovanou policií, předáni gangu a zavražděni. Motivem měly být údajné nekalé praktiky tamního starosty Josého Luise Abarky a jeho rodiny, na které prý studenti upozorňovali. Několik členů kartelu bylo již kvůli případu zadrženo a obviněno.

Dosud se našla jen dvě mrtvá těla prokazatelně patřící členům studentské skupiny. Případ se nyní kvůli řadě nejasností vyšetřuje znovu.

Skupina mezinárodních expertů, kteří se na vyšetřování podílejí, v neděli obvinila mexickou vládu ze zdržování vyšetřování. Úřad generálního prokurátora údajně expertům nedovolil znovu vyslechnout svědky. Někteří z nich prý byli mučeni, jiní upláceni. Vyšetřovatelé údajně také nesledovali stopy, na které je experti navedli. Aktivisté i příbuzní studentů tvrdí, že se vláda snaží zamést případ, který negativně ovlivnil popularitu prezidenta Enriqua Peňi Nieta, pod koberec.

Související