Peníze v účastnických penzijních fondech v letošním prvním čtvrtletí průměrně ztratily 0,9 procenta, vyplývá z analýzy výnosnosti penzijních fondů poradenské společnosti Swiss Life Select. Loni se průměrné zhodnocení všech účastnických fondů v ČR udrželo nad hranicí inflace na 0,77 procenta. Výnosy penzijních fondů jsou stále velmi rozkolísané, uvádí analýza.

První tři měsíce letošního roku z pohledu výnosnosti penzijních fondů se podobně jako konec loňského roku potýkají spíše s poklesem výnosů. Nepříznivý vliv mají obavy z čínské ekonomiky a zpomalení nejvýznamnějších ekonomik. Podíl na výsledcích mají také přetrvávající nízké úrokové sazby, uvádí analýza.

"Penzijní fondy nyní z podstaty nemají šanci na kladný výnos. Zásadním faktorem jsou současné výnosy státních dluhopisů a sazby bankovních depozit. Výnosy těchto aktiv jsou téměř rovny nule a nestačí ani na pokrytí správcovských nákladů fondu," řekl analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl. Naopak se ztráty z penzijních fondů mohou v budoucnu blížit výši současného státního příspěvku. Situace by se v nejbližších letech změnit neměla, dodal.

Například dynamický účastnický fond PS ČSOB, který dosáhl za loňský rok nejvyššího zhodnocení (7,66 procenta), vykázal od začátku roku minus 4,4 procenta. Naopak růstový účastnický fond PS NN se pomalu dostává ze záporných čísel a připsal si za poslední tři měsíce 2,44 procenta. Po něm se nejlépe zatím daří dynamickému účastnickému fondu od České pojišťovny, který zhodnotil peníze účastníků o 1,6 procenta.

"Jak se bude dále vyvíjet zhodnocení účastnických fondů, není snadné říci. Vypjatá situace na finančních trzích plynně navázala na předchozí rok. Určitý pohyb na trzích během letošního roku mohou způsobit například výsledky prezidentských voleb ve Spojených státech," uvedla analytička Swiss Life Select Anežka Kneeová.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jedničkou ve zhodnocení peněz je mezi účastnickými fondy od svého založení Globální akciový účastnický fond penzijní společnosti Conseq s výnosem 34,6 procenta. Mezi prvními pěti se drží také dluhopisový fond od této společnosti. Okolo desetiprocentního zhodnocení se pohybují dynamické fondy penzijních společností ČSOB, Komerční banky a Allianz.

Doplňkové penzijní spoření (III. důchodový pilíř), které od roku 2013 nahradilo penzijní připojištění, mělo na konci loňského roku 361 000 lidí. Spoření je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.