Velká část syrské historické Palmýry zůstala zachována. Oznámila to ve středu Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Palmýra byla téměř rok do letošního března v rukou radikálů z Islámského státu (IS), kteří za sebou nechávají zničené historické památky v Iráku i Sýrii.

UNESCO vyslalo na rychlou prohlídku města svůj tým. Skupina byla na místě od 24. do 26. dubna a konstatovala "významné poškození", avšak Palmýra si podle ní z velké části "zachovala celistvost a původnost". Experti mohli míru poškození například Belova chrámu sledovat zatím jen z povzdálí. Zjistili, že velké poškození citadely, kterou poznamenalo odstraňování min, jež za sebou IS nechal.

Odborníci se začali zajímat o stav palmýrských památek hned v březnu, kdy byl odtud IS vytlačen. Už tehdy se objevily informace, že rozsah poškození je zřejmě menší, než se čekalo.

Islámský stát poničil mimo jiné dva starobylé chrámy: Belův a Baal-Šaminův. Některé sochy byly sice narušeny, avšak našly se na jiných místech, než byly původně. Původní zprávy hovořily také o poničení vítězného oblouku a sedmi věžových hrobů. Tyto zprávy byly založeny jen na leteckých snímcích, nikoli na osobním svědectví odborníků.

Související